ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

نگهداری قهوه در خانه برخلاف چیزی که خیلی ها فکر می کنند، چندان هم ساده نیست و نیازمند توجهات خاصی است. چرا چنین است؟ دلیل اصلی شاید در طعم بی نظیر قهوه باشد. عطر و طعم قهوه از ترکیبات پیچیده این گیاه می آید و به روش های گوناگون رُست (تفت دادن یا بو دادن) دانه قهوه و آسیاب آن نیز بستگی دارد. اما موادی که این طعم و بو را ایجاد می کنند در اثر رست و آسیاب فرّار می شوند و اگر نگهداری درست و مصرف به موقع انجام نشود، به مرور زمان از قهوه جدا می شوند. قهوه ها البته انواع گوناگونی دارند که ویژگی هایشان گاه بسیار متفاوت است. ماندگاری شان نیز تفاوت زیادی باهم دارند ولی هر نوع قهوه ای هم که استفاده کنید، به هر شکلی که آن را خریداری کرده باشید (از دانه سبز گرفته تا آسیاب شده) و هر جوری هم بخواهید از آن نوشیدنی بسازید، نگهداری آن اهمیت زیادی دارد. اگر نگهداری قهوه به درستی انجام نشود، به تدریج متوجه خواهید شد که طعم قهوه هایی که می نوشید تغییر کرده است و دیگر چندان دلچسب نیست.

اشکال کار در کجاست؟!

 مشکل بزرگ اینجاست که «هرچقدر مصرف قهوه راحت تر باشد، نگهداری آن دشوار تر است و برعکس!!!» یعنی این­که هرچقدر کار کمتری روی قهوه شما انجام شده باشد راحت تر می توانید آن را نگهداری کنید. مثلا نگهداری قهوه سبز از همه راحت تر است و اگر دانه قهوه رست شده باشد مقداری بر دشواری کار اضافه می شود. نگهداری قهوه آسیاب شده هم از همه سخت تر است. نکته در اینجاست که مواد داخل دانه قهوه، بوسیله پوسته سختی که دارد محافظت می شوند. پوسته خارجی دانه سبز بسیار سخت است. اگر گاز زده شود ممکن است دندان را بشکند! برای اینکه عطر و طعم بی نظیر قهوه بیرون بیاید، مرحله به مرحله حفاظ های آن کنار می رود و به همین دلیل آسیب پذیرتر می شود. قهوه آسیاب شده سطح تماس زیادی دارد و هیچ حفاظی هم برایش نمانده و در واقع مناسب مصرف است و نه متاسفانه نگهداری!

ماندگاری قهوه

ماندگاری قهوه در مراحل مختلف فرآوری چقدر است؟

منظور از ماندگاری قهوه دقیقا همان مفهومی نیست که برای خوردنی ها و نوشیدنی های دیگر، مثلا شیر، به کار می رود. زمانی که از قهوه صحبت می کنیم معمولا منظور ما فاسد شدن نیست. یا اینکه مصرف آن آسیبی به بدن بزند. دقت و تمرکز همیشه بر عطر و طعم قهوه است. ماندگاری قهوه، درواقع مدت زمانی است که قهوه می تواند این ویژگی ها را بدون تغییر -یا با تغییر اندک- حفظ کند. ماندگاری قهوه درواقع بستگی زیادی به نوع گیاه، کشاورزی، محیط طبیعی، برداشت و تمام مراحلی دارد که طی می کند. نکته مهم و مفید این است که توجه داشته باشیم مراحل فرآوری چقدر روی این مسله تاثیر دارند. گفته می شود که عمر دانه سبز قهوه بسیار طولانی است. در حد چندین سال. می دانم که این زیاد خوشحال تان نمی کند چون افرادی که با دانه سبز سروکار داشته باشند زیاد نیستند! وقتی قهوه رُست می شود، ماندگاری نسبی آن بسته به میزان رست و نوع دانه، افت می کند و به حدود دو تا شش ماه می رسد. تازه اگر به دقت و با رعایت شرایطی که در همین مطلب خواهیم گفت، نگهداری شود. قهوه آسیاب شده نیز چیزی حدود دو تا چهار هفته می تواند کیفیت خود را حفظ کند. اگر به دنبال اعداد دقیق تر باشید، درصورتی که محصول شما تولید صنعتی شده باشد روی بسته بندی اطلاعاتی در این مورد خواهید یافت. در غیر این صورت راهنمایی تان خواهیم کرد.در فروشگاه بسیط، دانه های سبز، در انبارهای با شرایط رطوبتی و دمایی کمترل شده به دقت نگهداری می شوند و روند رست و آسیاب روزانه به گونه ای مدیریت می شود که همواره بتوانید دانه قهوه تازه رست شده و پودر تازه آسیاب شده را تهیه کنید. شرایط خاص هر قهوه و راهنمایی های لازم در مورد خریدتان، از طریق همکاران ما همواره در دسترس شما خواهند بود.

بهترین راه نگهداری و افزایش ماندگاری قهوه چیست؟

برایتان خواهیم گفت ولی متاسفانه بهترین راه همیشه به سادگی در دسترس نیست. عاشقان قهوه و آن هایی که نسبت به تمام جزییات در عطر و طعم قهوه حساسیت زیادی دارند، معتقدند که بهترین کار این است که دانه سبز قهوه را تهیه کنید، در نگه داری آن بسیار دقت نمایید و هر از گاهی مقدار مورد نیازتان برای مصرف چند روز را رست کنید و قبل از هربار دم کردن، به میزان لازم برای همان دفعه، دانه ها را آسیاب کنید. بهترین و با کیفیت ترین طعم را در این حالت می توانید بدست آورید. درست است که برای بسیاری، تمام این مراحل بسیار دلچسب است و چندین بار در روز انجام می شود ولی باید پذیرفت که تعداد زیادی از مردم امکان انجام این مراحل در زندگی روزمره خود را ندارند. البته که نباید نا امید بود! واقعیت این است که اگر قهوه خوبی تهیه کنید و به خوبی از آن نگهداری کنید، تشخیص تفاوت کار نسبت به حالت ایده آلی که گفته شد چندان ساده نخواهد. درواقع اگر قهوه باکیفیتی تهیه کنید و به درستی از آن نگهداری نمایید، نتیجه به اندازه ای خوب خواهد شد که تفاوت اش با قهوه تازه آسیاب شده به سادگی قابل تشخیص نباشد. پس اگر به این نکات که در ادامه می آیند دقت کنیم می توانیم در نهایت قهوه خوبی داشته باشیم که کیفیت بالایی دارد.

قهوه را در برابر چه چیزی باید محافظت کرد؟

چهار مورد اصلی هستند که در صورت مجاورت با قهوه می توانند سبب افت کیفیت آن بشوند. رطوبت، نور خورشید، گرمای هوا و جریان هوا. نتیجه منطقی: قهوه باید در جای خشک، تاریک، خنک، و دربسته نگهداری شود. دانه سبز قهوه اگر در معرض رطوبت باشد، ممکن است فاسد شود. رطوبت، روی قهوه رست شده نیز تاثیر بدی دارد و قهوه آسیاب شده را نابود می کند. حتی زدن قاشق مرطوب به آن هنگام برداشت از ظرف، می تواند نتایج ناامیدکننده ای داشته باشد. در تمام مراحل، مواد و ترکیباتی که طعم و عطر قهوه را ایجاد می کنند در معرض آزاد شدن در هوا هستند. نور و گرما این روند را تسریع می کند. برخی از ترکیبات قهوه نیز در ترکیب با اکسیژن هوا قابلیت اکسید شدن دارند که باعث تغییر ترکیبات و از بین رفتن کیفیت مناسب قهوه می شود.

قهوه را چگونه نگهداری کنیم؟

برای نگهداری هر نوعی از قهوه در هر مرحله ای از فرآوری، از دانه سبز  گرفته تا آسیاب شده، این نکات را در نظر داشته باشید:

1. برای نگهداری از قهوه ظرف مناسبی تهیه کنید

بسته بندی های فروشگاه ها و برندهای مختلف تفاوت زیادی باهم دارند ولی در هر صورت بهتر است که قهوه بیشتر از چند روز در آن بسته بندی باقی نماند. به خصوص اگر آسیاب شده است. بهترین کار این است که ظرفی تهیه کنید و قهوه تان را در آن بریزید. ظرف تان باید مات یا کدر باشد تا نور در آن نفوذ نکند. همچنین درب آن ترجیحا دارای واشر یا لاستیکی باشد که بتواند در برابر نفوذ هوا مقاومت کند. ظروف پلاستیکی متنوعی در بازار برای نگهداری غذا وجود دارند که در مورد آب بندی درب ها قابل توجه هستند ولی معمولا ظروف پلاستیکی و فلزی کمتر توصیه می شوند. پلاستیک و فلز هردو می توانند با ترکیب های قهوه وارد واکنش شوند و بر طعم قهوه تاثیر بگذارند. البته نه تمامی این ظروف. ظرف های شیشه ای (به شرطی که تیره یا مات باشند) و سرامیکی مناسب تر هستند. البته اگر درب قابل قبولی داشته باشند. اگر ظرف مناسبی انتخاب کنید می تواند سال ها استفاده بشود. پاکت های سه لایه فروشگاه بسیط کیفیت بسیار ممتازی دارند و کار شما را بسیار راحت خواهند کرد. این پاکت ها، قهوه را کاملا دور از نور نگه می دارند و در برابر رطوبت و نفوذ هوا نیز بسیار مقاوم هستند. داشتن ظرف را همچنان توصیه می کنیم ولی پاکت های با کیفیت را نیز به شرط اینکه در جای مناسب قرار دهید،  می توانید زمان زیادی استفاده کنید.

2. قهوه را در جای تاریک نگه دارید

روی کابینتِ کنار پنجره و یا لبه پنجره، روی اوپن، روی میز، روی قفسه هایی که داخل کابینت نیستند و مکان هایی از این دست، اصلا برای قهوه مناسب نیستند. برخی افراد به فرم دانه های قهوه علاقه دارند و دیده شدن آنها را در زیبایی آشپزخانه موثر می دانند، برای همین هم ظرف شفافی را انتخاب می کنند و آن را جایی در معرض دید قرار می دهند. شاید آن دانه ها زیبا یا خوش رنگ باشند ولی قطعا خوش مزه نخواهند شد. معمولا بهترین جایی که در آشپزخانه های امروزی پیدا می شود داخل کابینت و حتی الامکان جایی در ته آن است. اگر انباری کوچکی برای نگهداری مواد غذایی دارید در صورتی که تاریک باشد و مرطوب نباشد می تواند استفاده شود. به تاریک بودن جای قهوه حتما دقت کنید. تاثیر زیادی در کیفیت خواهد داشت. پاکت های سه لایه فروشگاه بسیط در مورد دور نگه داشتن قهوه از نور بسیار کارآمد هستند. این پاکت های سه لایه علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت و نفوذ هوا، به گونه ای طراحی شده اند که نوری از خود عبود نمی دهند و از این نظر قهوه شما کاملا ایمن باقی می ماند. داشتن ظرف را همچنان توصیه می کنیم ولی پاکت های با کیفیت را نیز به شرط اینکه در جای مناسب قرار دهید،  می توانید زمان زیادی استفاده کنید.

3. می توانید قهوه را در یخچال و فریزر برای مدت بیشتری نگه دارید

محیط داخل یخچال رطوبت زیادی دارد و بوها و مواد مختلفی که در هوای داخل آن وجود دارند، می توانند روی کیفیت قهوه تاثیر خیلی بدی داشته باشند. اما اگر بسته بندی مناسبی در اختیار داشته باشید می توان از یخچال و فریزر استفاده کرد. پاکت های سه لایه ای که فروشگاه بسیط ارائه می دهد مثال خوبی هستند. با استفاده از این نوع بسته بندی اگر حواس تان باشد که بعد از هر برداشت، در پاکت هوایی باقی نماند، زمان طولانی تری در اختیار خواهید داشت. بهترین زمان مصرف در این حالت یک تا دو ماه است.

4. قهوه را در مقادیر زیاد نخرید

این نکته بسیار مهم و کارآمد است. درست است که دشواری هایی ایجاد می کند. مخصوصا اگر در زندگی روزمره وقت زیادی برای خرید قهوه ندارید. شاید بهتر باشد به روش های تازه تر خرید، مثل خرید از سایت یا شبکه های اجتماعی فکر کنید. درواقع بهتر است قهوه آسیاب شده را برای مصرف یکی دو هفته و دانه رست شده را برای مقدار مصرف حدود سه الی چهار هفته بگیرید. دقت در میزان خرید و درواقع خرید کم بسیار مهم است. با خرید از فروشگاه بسیط می توانید قهوه تازه را در هر روز و ساعتی در اختار داشته باشید و موضوع خریدِ به اندازه را به راحتی مدیریت کنید. رست و آسیاب روزانه قهوه به همراه ارسال فوری خریدهای تلفنی و اینترنتی، به شما امکان خواهد داد با خریدِ به مقداری مناسب، از تازگی قهوه خود لذت ببرید.

5. کیفیت قهوه به اندازه نگهداری آن مهم است

اینکه شما نوع دانه قهوه و میزان رست مطابق سلیقه خود را پیدا کرده باشید بسیار با اهمیت است ولی مورد دیگری نیز وجود دارد که اهمیت زیادی دارد. اینکه دانه های مورد نظر کیفیت کافی را داشته باشند. اگر دانه سبز می خرید مهم است که دانه ها درست عمل آمده و در انبارهای مناسبی نگهداری شده باشند. اگر دانه رست شده و یا قهوه آسیاب شده می خرید، مهم است که این کار به دقت انجام شده باشد و مهم تر این که مدت زیادی از رست آن نگذشته باشد و درواقع رست و آسیاب روزانه انجام شده باشد. درواقع هم کیفیت دانه سبز خوب باشد و هم قهوه تان تازه باشد. این مورد در فروشگاه بسیط به شکل خاص و ویژه ای در اختیار شما قرار دارد. دانه های سبز قهوه که از بهترین و با کیفیت ترین تولیدکنندگان جهان تهیه می شوند، به مدت کم و تحت شرایط کاملا کنترل شده از نظر نور، رطوبت و حرارت نگهداری می شوند و رست و  آسیاب روزانه آن، باعث می شود تازه ترین و با کیفیت ترین قهوه ها در بسیط عرضه بشوند. کیفیت قهوه چیزی است که توجه و تمرکز ما روی آن قرار دارد.

قهوه تازه و مطمئن در فروشگاه بسیط

همان طور که اشاره شد، به خاطر تاثیر زیادی که نگهداری قهوه روی عطر و طعم و کیفیت نوشیدنی شما می گذارد، فروشگاه بسیط حساسیت و دقت زیادی روی مدت زمان نگهداری قهوه در مراحل مختلف دارد. مراحل مختلف رست و آسیاب قهوه بصورت مداوم و روزمره در این فروشگاه انجام می شود و برای راحتی مشتریان عزیز و اینکه بتوانید هر زمان و به هر مقدار دلخواه خرید کنید، سایت فروشگاه بسیط کالا به همراه صفحات ما در شبکه های اجتماعی و همچنین شماره تلفن های ما آماده دریافت سفارش و نیز ارتباط با شما برای مشاوره و راهنمایی هستند. فروشگاه بسیط به خاطر انجام تمام مراحل فرآوری و نیز تجربه و سابقه طولانی در این زمینه، تازه ترین و با کیفیت ترین حالت ممکن قهوه را در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

 


تاریخ: 1400/02/06 08:24 ب.ظ | دفعات بازدید: 1431


نظرات