ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

کاپوچینو در خانه؟!

کاپوچینو جایگاه متفاوتی در میان نوشیدنی هایی دارد که بر پایه قهوه ساخته می شوند. شاید شنیده باشید که می گویند «جادوی ابریشمین کاپوچینو، ورای دسترسِ باریستای خانگی قرار دارد. چیزی است به ظرافت یک رقص. بهتر است آن را به کافه ها واگذار کنید...»

راستش را بخواهید این طورها هم نیست! شاید کمی کوشش و خطا لازم داشته باشد. شاید هم مقداری زمان ببرد ولی تهیه کاپوچینو در آشپزخانه خودتان هم ممکن است. البته تا حدی هم بستگی به لوازم و ابزار شما دارد. روش های مختلفی وجود دارند که در هریک، با استفاده از لوازم گوناگون می توانید کاپوچینوهایی دقیقا یا تقریبا شبیه آن چه در کافه ها تجربه کرده اید درست کنید.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو در شکل کلاسیک اش، نوشیدنی ای بر پایه اسپرسو است که از ترکیب مقادیر مساوی اسپرسو غلیظ + شیر داغ + فوم شیر تهیه می شود. در ایتالیا و اروپای غربی بیشتر برای صبحانه استفاده می شود و مصرف آن به همراه انواع لبنیات رواج دارد. ریشه این نوشیدنی به اتریش می رسد، نام اش از ایتالیا می آید و حداقل 200 سالی می شود که از انواع اولیه آن در کتاب ها یاد شده ولی از اواخر قرن بیستم بود که شهرت و محبوبیت جهانی یافت. امروزه در اکثر نقاط جهان می توانید علاقمندانی به انواع این نوشیدنی پیدا کنید. امروزه تقریبا در همه کافه ها، بزرگ یا کوچک، کاپوچینو با استفاده از دستگاه های پیشرفته قهوه ساز تهیه می شود که قابلیت های متنوعی برای فرآوری شیر نیز دارند و فوم شیر را نیز به سادگی در اختیار می گذارند. برای همین است که درست کردن کاپوچینو در خانه دشوار به نظر می رسد. ببینیم چه می توان کرد؟

راه های رسیدن به کاپوچینو!

بسته به  امکاناتی که در اختیار دارید، چند راه مختلف برای تهیه کاپوچینو وجود دارد که می توانید استفاده کنید.

1. استفاده از قهوه فوری و فرنچ پرس و یا کف شیر ساز دستی

اولین پیشنهاد ما که دستور العملی به نسبت ساده است ولی نتیجه دلچسبی به همراه خواهد داشت این است:

موادلازم: قهوه فوری یک الی دو قاشق چایخوری، شیر نیم تا یک سوم لیوان، و شکر به میزان دلخواه (عموما یک تا دو قاشق چایخوری استفاده می شود) و البته به فرنچ پرس نیز نیاز خواهید داشت. مقادیر قهوه و شیر بسته به اندازه لیوان شما و نیز ترجیح تان بر غلبه طعم هریک از آن ها تعیین می شوند.

  1. لیوان مورد نظر برای کاپوچینو را تا نیم الی یک سوم آن، از آب جوش پر کنید (بسته به اینکه ترجیح می دهید سهم قهوه در کاپوچینو بیشتر باشد یا شیر)
  2. یک الی دو قاشق چایخوری قهوه فوری به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا در آب حل شود. توجه داشته باشید که در مورد کاپوچینو، غلظت بالاتر پایه قهوه نتیجه بهتری در پی خواهد داشت ولی باید سلیقه خود را نیز در مورد میزان غلطت قهوه در نظر بگیرید. شکر را به میزانی که دوست دارید اضافه کنید. کاپوچینو اصولا یک نوشیدنی شیرین است ولی به هرحال مقدار زیاد شکر توصیه نمی شود.
  3. شیر را به اندازه نصف لیوان در شیرجوش بریزید و حرارت دهید. حرارت شیر باید در حدود 60 الی 70 درجه سانتی گراد بالا برود. اگر دماسنج ندارید، معمولا وقتی اولین حباب ها در حاشیه سطح شیر پدیدار می شوند، شیر در این محدوده دما قرار دارد.
  4. شیر گرم شده را درون فرنچ پرس و یا کف شیر ساز بریزید و با استفاده از بالا و پایین بردن اهرم، آن را هم بزنید. نیازی نیست که با سرعت خیلی زیاد این کار را انجام دهید و یا اهرم را تا انتها به پایین فشار دهید و بالا بکشید. به تدریج شیر کف می کند و حجم آن زیاد می شود. این کار را تا رسیدن به غلظت مناسب ادامه دهید.
  5. شیر را به قهوه اضافه کنید. کاپوچینو شما آماده است!

پیشنهاد می کنیم این روش را حتما امتحان کنید. با وجود سادگی، نتیجه خوبی دارد و از آن لذت خواهید برد. باید در نظر داشت که شیر کم چرب به هیچ وجه برای کاپوچینو مناسب نیست. اگر علاقمند به فوم روی کاپوچینو هستید، می توانید هم زدن شیر در فرنچ پرس و یا کف شیر ساز را تا جایی که حجم آن حدود دوبرابر شود ادامه دهید. در این حالت فوم مناسبی خواهید داشت و با کمی تمرین می توانید ابتدا شیر را روی قهوه ریخته و هم بزنید و سپس فوم را روی آن اضافه کنید. از پودر شکلات یا دارچین هم برای تزیین می توان استفاده کرد.

2. استفاده از همزن به جای فرنچ پرس

همچنین اگر فرنچ پرس و یا کف شیر ساز ندارید می توانید شیر را با هم زن دستی و یا برقی (فقط با یک پایه آن) و نیز انواع مینی همزن باطری خور، هم بزنید و فوم بدست آورید. البته اگر از همزن دستی استفاده کنید مقدار زمان بیشتری نیاز خواهد بود. در این صورت، شیر را بصورت دایره ای و متمایل به یک سمت ظرف هم بزنید. 

3. استفاده از قهوه دم شده

اگر اهل قهوه دم کردن هستید، می توانید به جای قهوه فوری از خود قهوه دم شده (اسپرسو) استفاده کنید.  با هر وسیله ای که قهوه دم می کنید مثل موکاپات، فرنچ پرس و... یک فنجان قهوه به عنوان پایه کاپوچینو دم کنید و سپس شیر را به همان روشی که گفته شد آماده کرده به قهوه اضافه کنید.  توجه داشته باشید که قهوه مناسب برای کاپوچینو اسپرسو غلیظ و چرب است پس ترجیحا از فیلتر قهوه استفاده نکنید. در این مورد نیز با چند بار امتحان کردن به نتایج باورنکردنی خواهید رسید و کاپوچینو دلخواه خود را خواهید ساخت. انتخاب نوع قهوه مناسب نیز تاثیر زیادی روی نتیجه کار خواهد داشت. همکاران ما در بسیط کالا آماده راهنمایی شما در مورد انتخاب نوع قهوه هستند. می توانید قهوه خود را حضوری و یا از طریق سایت و شبکه های اجتماعی ما و همچنین تماس تلفنی خریداری نمایید.

اگر ابزارهای مختلفی دارید، می توانید نتایج گوناگون آن ها را امتحان کنید. همچنین انواع قهوه فوری یا قهوه هایی را که برای دم کردن استفاده می کنید نیز می توانید تغییر دهید تا به نتیجه دلخواه تر برسید. با وجود اینکه در ترکیب کاپوچینو معمولا به نسبت مساوی از قهوه اسپرسو، شیر پر چرب و فوم تاکید می شود، ولی شما می توانید طبق سلیقه خود در خانه دست به آزمایش بزنید و ترکیب دلخواه تان را پیدا کنید. البته امروزه فقط شکل کلاسیک کاپوچینو نیست که در جهان تولید و استفاده می شود بلکه ترکیبات و روش های تازه ای پیشنهاد شده اند و طرفدارانی نیز یافته اند. امروزه انواع مختلفی از کاپوچینو از کاپوچینوی فِرِدو گرفته تا کاپوچینو با طعم های مختلف وجود دارند.

4. کاپوچینوی فوری

و در پایان، روش آشنای دیگری نیز وجود دارد که همان استفاده از کاپوچینوهای فوری است.  در تولید این محصولات با استفاده از ترکیبات مختلف، پودری ساخته می شود که با اضافه کردن آب به آن کاپوچینو بدست می آید. کاپوچینوی فوری تنوع زیادی دارد. اگر نوع مناسبی از آن را تهیه کنید، برایتان جذاب خواهد بود و به نوبه خود می تواند لذت نوشیدن کاپوچینو در خانه را برایتان فراهم کند. کاپوچینوی فوری بسیط، از محصولات منحصر به فرد ماست که با ترکیبی خاص و از بهترین مواد اولیه تهیه می شود. مسیر تهیه دانه های قهوه مناسب تا رست و آسیاب آن ها و افزودن مواد مناسب و با کیفیت، همگی با دقت زیادی طی می شود و باعث شده است تا کاپوچینوی فوری بسیط به یکی از پرطرفدارترین محصولات تولیدی این مجموعه تبدیل بشود. این محصول را می توانید به سادگی از سایت ما تهیه کنید. همچنین اگر به روش های دیگر ذکر شده در این مطلب علاقمند هستید می توانید با ما تماس بگیرید تا شما را در تهیه قهوه فوری و یا قهوه مناسب برای دم کردن اسپرسو که به سلیقه شما نزدیک و با روش دم کردن تان منطبق باشد، راهنمایی کنیم. ابزارها و قهوه سازهای متنوعی در فروشگاه بسیط عرضه می شود و اگر دوست دارید راه های تازه را امتحان کنید با ما تماس بگیرید. با کمال میل همراه تان خواهیم بود.

 


تاریخ: 1399/09/21 11:57 ق.ظ | دفعات بازدید: 541


نظرات