ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

آیا شکلات تلخ می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؟ترکیبات مفید شکلات تلخ مانند پلی فنول ها ، فلاوانول ها و کاتچین ها ، اغلب به عنوان یک ماده غذایی سالم مورد استقبال قرار می گیرد. در حقیقت ، این امر به تعدادی از مزایای سلامتی از جمله بهبود سلامت قلب ، کاهش التهاب و افزایش عملکرد مغز مرتبط بوده است. به دلیل ترکیبات فوق العاده غذایی، بسیاری از مردم همچنین تعجب می کنند که آیا شکلات تلخ واقعاً می تواند به کاهش وزن کمک کند یا نه؟ در این مقاله با بررسی دقیق تر تحقیق مشخص می شود که شکلات تلخ وقعاً می تواند به کاهش وزن شما کمک کند؛ اگرچه شکلات تلخ به احتمال زیاد می تواند در رژیم لاغری قرار بگیرد ، اما مهم است که به انواع با کیفیت بالا پایبند باشید و از زیاده روی در آن پرهیز کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، هر بار حدود 1 اونس (28 گرم) مصرف کنید و محصولی را انتخاب کنید که دارای مقدار کمی قند اضافه و حداقل 70٪ کاکائو باشد.

مزایای بالقوه شکلات تلخ

 

 شکلات تلخ ممکن است چندین مزیت بالقوه در مورد کاهش وزن داشته باشد :

 -حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد

 برخی تحقیقات نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند به بهبود حساسیت بدن شما به انسولین کمک کند ، هورمونی که مسئول خروج قند از جریان خون و سلولهای شماست، که می توان از آن برای انرژی استفاده کرد. شکلات تلخ می تواند به کاهش سطح انسولین در خون کمک کند ، که ممکن است با افزایش کاهش وزن و کاهش ذخیره چربی همراه باشد. اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است ، اما برخی مطالعات کوچک نیز نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

-گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد

مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ ممکن است هوس را کاهش داده و احساس سیری را تقویت کند ، که ممکن است به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه بر روی 12 زن نشان داد ، بوییدن و خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها و کاهش سطح گرلین ، هورمون تحریک کننده گرسنگی می شود. یک مطالعه کوچک دیگر روی 16 نفر با مقایسه اثرات شکلات شیر ​​و شکلات تلخ نشان داد که شرکت کنندگان بعد از خوردن شکلات تلخ احساس گرسنگی کمتر و سیری بیشتری دارند، علاوه بر این ، آنها همچنین در وعده غذایی بعدی 17٪ کالری کمتری مصرف کردند ، در مقایسه با شرکت کنندگانی که شکلات شیر ​​مصرف کردند. به همین ترتیب ، یک مطالعه بر روی 14 زن یائسه نشان داد که مصرف شکلات تلخ در مقایسه با خوردن شکلات سفید و شیر باعث کاهش بیشتر در مصرف غذا می شود. هنوز تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تأثیر شکلات تلخ بر اشتها و مصرف مواد غذایی در مقایسه با سایر مواد غذایی لازم است.

-روحیه را تقویت می کند

 چندین مطالعه نشان داده است که شکلات تلخ ممکن است به طور مثبتی بر سلامت روان و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد ، که می تواند کمک کند که بهترین احساس را برای کمک به کاهش خود داشته باشید. طبق یک مطالعه، کسانی که مقادیر بیشتری شکلات تلخ مصرف کرده اند نسبت به افرادی که به طور منظم از شکلات تلخ استفاده نمی کنند 57٪ شانس کمتری در تجربه علائم افسردگی داشتند. در یک مطالعه کوچک دیگر ، خوردن روزانه 1.5 اونس (40 گرم) شکلات تلخ در بیش از 2 هفته باعث کاهش استرس (خصوصاً در زنان) می شود. علاوه بر این ، یک مطالعه در 72 بزرگسال نشان داد که مصرف یک نوشیدنی شکلات تلخ به مدت 30 روز منجر به افزایش احساس آرامش و رضایت از خود می شود.

شکلات تلخ ممکن است از طریق مکانیسم های مختلفی از جمله بهبود حساسیت به انسولین ، کاهش گرسنگی و اشتها و تقویت خلق و خو به کاهش وزن کمک کند، با این حال ، لازم به یادآوری است که برخی ازشکلات تلخ ها کالری و چربی زیادی نیز دارد و بسیاری از انواع مختلف آنها حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند، به همین دلیل ، بهتر است محصولات با کیفیت بالا را انتخاب کنید که دارای قند کم بوده و حداقل 70٪ کاکائو داشته باشند و همچنین به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متناسب از آن لذت ببرید.

7 مزیت ثابت شده شکلات تلخ در سلامتی :

 

شکلات تلخ مملو از مواد مغذی است که می تواند بر سلامتی شما تأثیر مثبت بگذارد. این شکلات از بهترین منابع آنتی اکسیدان روی کره زمین است. مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ (نه چیزهای شیرین) می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد و خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد.

این مقاله 7 مزیت سلامتی شکلات تلخ یا کاکائو را که توسط علم پشتیبانی می شوند ، مرور می کند.

بسیار مغذی

اگر شکلات تلخِ با کیفیت با محتوای کاکائو بالا خریداری کنید ، در واقع کاملاً مقوی است. این ماده حاوی مقدار مناسبی فیبر محلول است و با مواد معدنی زیادی همراه است.

یک بسته 100 گرم شکلات تلخ با 70-85٪ کاکائو حاوی :

 11 گرم فیبر

 67٪ از RDI برای آهن

 58٪ از RDI برای منیزیم

 89٪ از RDI برای مس

 98٪ از RDI برای منگنز

همچنین دارای مقدار زیادی پتاسیم ، فسفر ، روی و سلنیوم است

البته 100 گرم (3.5 اونس) مقدار نسبتاً زیادی است و چیزی نیست که باید روزانه مصرف کنید.  همه این مواد مغذی همچنین با 600 کالری و مقادیر متوسط ​​قند همراه هستند. شکلات تلخ همچنین حاوی محرک هایی مانند کافئین و تئوبرومین است ، اما بعید است شب ها شما را بیدار نگه دارد زیرا مقدار کافئین آن در مقایسه با قهوه بسیار ناچیز است.

منبع قدرتمند آنتی اکسیدان ها

لازم به ذکر است که دانه های کاکائو خام و فرآوری نشده از جمله غذاهایی هستند که بالاترین امتیاز را دارند و آزمایش شده اند. شکلات تلخ مملو از ترکیبات آلی است که از نظر بیولوژیکی فعال هستند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. این ها شامل پلی فنول ها ، فلاوانول ها و کاتچین ها هستند. یک مطالعه نشان داد که کاکائو و شکلات تلخ بیش از هر میوه آزمایش شده دیگری که شامل بلوبری و توت آکائی است ، فعالیت آنتی اکسیدانی ، پلی فنول و فلاوانول دارند.

ممکن است جریان خون و فشار خون پایین را بهبود بخشد

 فلاوانول های موجود در شکلات تلخ می توانند اندوتلیوم ، پوشش شریان ها را تحریک کرده و تولید اکسید نیتریک (NO) کنند. یکی از عملکردهای NO ارسال سیگنال برای شل شدن به عروق است که باعث کاهش مقاومت در برابر جریان خون و در نتیجه کاهش فشار خون می شود. بسیاری از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که کاکائو و شکلات تلخ می توانند جریان خون را بهبود بخشند و فشار خون را کاهش دهند.

HDL را بالا می برد و از LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند

مصرف شکلات تلخ می تواند چندین فاکتور مهم خطر بیماری قلبی را بهبود بخشد. در یک مطالعه کنترل شده ، مشخص شد که پودر کاکائو به طور قابل توجهی کلسترول LDL اکسید شده را در مردان کاهش می دهد.  همچنین HDL را افزایش داده و میزان LDL کل را برای مبتلایان به کلسترول بالا کاهش می دهد. LDL اکسید شده به این معنی است که LDL (کلسترول "بد") با رادیکال های آزاد واکنش نشان داده است. این باعث می شود که ذره LDL خود واکنش پذیر باشد و قادر به آسیب رساندن به سایر بافتها مانند پوشش شریان های قلب شما باشد. کاملاً منطقی است که کاکائو LDL اکسید شده را کاهش می دهد.  این ماده حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان قدرتمند است که آن را به جریان خون تبدیل کرده و از لیپوپروتئین ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. شکلات تلخ همچنین می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد( که یکی دیگر از عوامل خطرزا برای بسیاری از بیماری ها مانند بیماری های قلبی و دیابت است).

ممکن است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد

 به نظر می رسد ترکیبات موجود در شکلات تلخ در برابر اکسیداسیون LDL بسیار محافظت می کنند. در دراز مدت ، این امر باعث می شود که کلسترول بسیار کمتری در رگ ها قرار گیرد و در نتیجه خطر بیماری قلبی کاهش یابد. در حقیقت ، چندین مطالعه مشاهده ای طولانی مدت یک پیشرفت نسبتاً شدید را نشان می دهد، در مطالعه ای که بر روی 470 مرد مسن انجام شد ، مشخص شد که کاکائو خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را 50٪ در طی یک دوره 15 ساله کاهش می دهد. مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات دو یا چند بار در هفته خطر ابتلا به پلاک کلسیفیک شده در رگ ها را تا 32٪ کاهش می دهد. با این حال مطالعه دیگری نشان داد که خوردن شکلات تلخ بیش از 5 بار در هفته 57٪ خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد.

ممکن است از پوست شما در برابر آفتاب محافظت کند

ترکیبات فعال زیستی موجود در شکلات تلخ ممکن است برای پوست شما عالی باشد. فلاونول ها می توانند در برابر آسیب های خورشید محافظت کنند ، جریان خون در پوست را بهبود بخشند و تراکم و آبرسانی پوست را افزایش دهند. اگر قصد تعطیلات ساحلی را دارید ، در هفته ها و ماه های گذشته برای خودتان شکلات تلخ بخرید.

می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

 خبر خوب هنوز تمام نشده است،  شکلات تلخ همچنین ممکن است عملکرد مغز شما را بهبود بخشد. یک مطالعه روی داوطلبان سالم نشان داد که خوردن کاکائو با فلاوانول بالا به مدت پنج روز باعث بهبود جریان خون در مغز می شود. کاکائو همچنین ممکن است به طور قابل توجهی عملکرد شناختی را در افراد مسن مبتلا به نقص ذهنی بهبود بخشد.  همچنین ممکن است تسلط کلامی و چندین فاکتور خطر برای بیماری را بهبود بخشد. علاوه بر این ، کاکائو حاوی مواد محرک مانند کافئین و تئوبرومین است ، که ممکن است دلیل اصلی آن باشد که می تواند عملکرد مغز را در کوتاه مدت بهبود بخشد.

شکلات های تیره معمولاً مقداری شکر دارند ، اما مقادیر آن معمولاً کم و هرچه شکلات تیره تر باشد ، قند آن کمتر خواهد بود. شکلات یکی از معدود غذاهایی است که طعم بسیار خوبی دارد در حالی که از مزایای قابل توجهی برای سلامتی برخوردار است. برای تهیه شکلات تلخ می توانید به آسانی از فروشگاه های مواد غذایی محلی یا آنلاین خرید کنید.


تاریخ: 1399/08/27 02:08 ب.ظ | دفعات بازدید: 77


نظرات