ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

بهترین روش نگهداری قهوه را یاد بگیریدذخیره دانه های قهوه (Coffee bean storage) اصطلاحی گسترده برای توصیف بسته بندی و نگهداری دانه های قهوه در طول زمان برداشت تا دم آوری است. دانه های قهوه تقریباً در هر خانه ای یک ماده غذایی مهم است - قهوه همان چیزی است که ما را برای شروع روز، سر حال و سر زنده می کند و تنها راه برای از بین رفتن خواب آلودگی افراد در همه جای دنیاست! اما محتوای کافئین همه چیز نیست؛ قهوه نوشیدنی خوشمزه ای است که شاید در مورد تازه نگه داشتن دانه های آن سردرگمی زیادی ایجاد شود. برای لذت بردن از بهترین فنجان قهوه در خانه ، از دانه های با کیفیت شروع کنید و آنها را به گونه ای ذخیره کنید تا طراوت و طعم قهوه را به حداکثر برسانید.  کیفیت قهوه با گذشت زمان از بین می رود،  دانه های قهوه بلافاصله پس از برشته شدن طراوت خود را از دست می دهند.  با از بین رفتن طراوت قهوه ، طعم ها و رایحه های طبیعی آن کاهش می یابد.  بنابراین هرچه دانه ها زودتر استفاده شوند ، کیفیت قهوه بهتر است. اگر دانه های قهوه به طور مناسب نگه داری شود ، پس از بو دادن حدود یک ماه خوب باقی می ماند. اما قهوه آسیاب شده پس از بو دادن یک تا دو هفته دوام می آورد، زیرا سطح قهوه آسیاب شده بسیار بیشتر از دانه های قهوه است.  این بدان معناست که قهوه ساییده بیشتر در معرض چهار دشمن قهوه تازه (هوا، رطوبت، گرما و نور)خواهد بود.

چگونه دانه های قهوه تازه بو داده شده را تشخیص دهیم؟

تشخیص دانه ی واقعاً تازه آسان است. دانه های تازه پس از بو دادن، بخاطر فرار کردن روغنهای آنها از دانه، ظاهری براق دارند. برخلاف بیشتر محصولات دیگر ، دیدن پس مانده های روغن روی دستها یا کیسه چیز خوبی است.

چند استثنا در قانون دانه های براق وجود دارد :

۱. دانه هایی که کمتر برشته شدند به دلیل اینکه مدت زمان زیادی تفت داده نمی شوند ، برق کمتری دارند، اما هنوز هم باید برق ملایمی داشته باشند.

۲. لوبیاهایی که تحت فرآیند کافئین سازی قرار گرفته اند ، درخشندگی بسیار کمی دارند.

از دیگر راه های اطمینان از نوشیدن قهوه تازه این است که دانه های قهوه سبز برشته نشده را بخرید و خود آنها را کباب کنید. دانه های برشته نشده به مدت یک سال تازه می ماند. با کمی کار مسلماً می توان در خانه قهوه را تفت داد.، بدیهی است که این امر به زمان و تلاش بسیار بیشتری نسبت به تهیه یک قهوه از قبل بو داده ، چه دانه ی کامل و چه آسیاب شده ی آن نیاز دارد. اما اگر با این فرض که نخواهید لوبیای خود را تفت دهید ، چگونه بهترین فرصت را برای یک فنجان قهوه عالی و تازه دارید؟

هر بار مقدار کم بخرید

قهوه ای را خریداری کنید که پس از بو دادن برای تازه بودن بسته بندی بهینه شده باشد.  کیسه های مهر و موم شده معمولاً طراوت قهوه را بهتر از انواع دیگر بسته بندی حفظ می کنند. دانه های قهوه تا یک هفته پس از بو دادن دی اکسید کربن آزاد می کنند. شما می توانید بلافاصله پس از برشته شدن ، در کیسه های مهر و موم شده ی دریچه دار بسته بندی کنید. سوپاپ یک طرفه اجازه می دهد تا دی اکسید کربن خارج شود اما اکسیژن را وارد نمی کند.

همیشه قهوه را به مقداری بخرید که انتظار دارید در مدت زمان طراوت کامل آن بنوشید. اگر دانه های کامل قهوه را خریداری می کنید ، فقط مقداری را که انتظار دارید در طی یک ماه استفاده کنید خریداری کنید. درست قبل از دم کشیدن قهوه ، فقط به اندازه نیاز ، دانه ها خرد کنید. اما اگر قهوه ساییده شده خریدید ، حداکثر برای یک یا دو هفته خود خرید کنید.

درعرض 72 ساعت پس از برشته شدن از آنها استفاده کنید

دانه های قهوه برشته شده در این مدت زمان، به حداکثر یا اوج طراوت خود رسیده اند ، بنابراین از آنها در اسرع وقت استفاده کنید.

همیشه بهتر از قهوه ی آسیاب نشده ذخیره کنید

قهوه ساییده به طور چشمگیری تحت تأثیر رطوبت قرار می گیرد، که بر طعم آن تأثیر منفی می گذارد ، بنابراین دانه های آسیاب شده را بیش از یک هفته ذخیره نکنید. (با این حال ، متخصصان قهوه می گویند قهوه ساییده را بیش از یک ساعت ذخیره نکنید!)

اطمینان حاصل کنید که نوع آسیاب‌ شما برای سیستم قهوه ساز شما مناسب باشد،

اگر قهوه خیلی ریز یا درشت آسیاب شود ، عطر و طعم آن به حداکثر نمی رسد.

هوا را بیرون از آن نگه دارید

 پس از باز کردن بسته قهوه ، آن را در بسته خود رها نکنید. در عوض ، آن را در ظرفی محکم در مقابل هوا نگهداری کنید. (فضای هوا را در ظرف به حداقل ممکن برسانید) قوطی های معمولی آشپزخانه در صورت بسته شدن محکم و فضای کم هوا در کنار قهوه می توانند کار قابل قبولی انجام دهند. اما برای نتایج بهتر ، از یک ظرف مخصوص نگهداری قهوه استفاده کنید.  این ظروف دارای مهر و موم محکم برای جلوگیری از هوا ، همراه با شیرهای یک طرفه برای خروج دی اکسید کربن هستند.

از رطوبت جلوگیری کنید

قهوه باید در مکان خشک نگهداری شود.  رطوبت بیش از حد روند زوال را تسریع می کند.  قهوه ای که بیش از حد در معرض رطوبت قرار گرفته است ممکن است طعم و عطر ترش یا "خاموش" ایجاد کند. به همین دلیل ، ذخیره قهوه در فریزر یا یخچال ایده خوبی نیست.  با باز و بسته شدن درب ، ممکن است میعان ایجاد شود.  اگر مقادیر کمی قهوه را در فریزر و در ظروف هوا بسته نگه دارید ، با مشکل رطوبت روبرو نخواهید شد.  اما ذخیره سازی در فریزر ماندگاری را افزایش نمی دهد.  و هنگامی که قهوه را از فریزر خارج کردید ، آن را به فریزر برنگردانید، زیرا چرخه انجماد-ذوب برای ایجاد رطوبت حتمی است. امیدواریم که قهوه ظرف یک هفته مصرف شود تا نیازی به فریز شدن نباشد. اما در صورت فریز کردن، برای اطمینان از تازه بودن حبوبات ، آنها را بیش از دو هفته از تاریخ خرید در فریزر نگه ندارید. همچنین نگهداری در نزدیکی سینک ظرفشویی ممکن است به طور تصادفی به لوبیا آب برساند.

قهوه خود را تا زمانی که دم نمی کنید ، از گرما دور نگه دارید

اگرچه نمی خواهید قهوه خود را در فریزر یا یخچال نگهداری کنید ، اما باید آن را خنک نگه دارید.  گرمای زیاد باعث از بین رفتن طعم قهوه نیز می شود. اگر قهوه را در کابینت آشپزخانه یا روی میز آشپزخانه نگهداری می کنید ، مطمئن شوید که نزدیک اجاق گاز نیست. همچنین از مکانهای آفتابی مانند قفسه های نزدیک پنجره خودداری کنید.  زمان افزودن حرارت زمانی است که قهوه را دم می کنید - نه قبل از آن!

قهوه خود را در تاریکی نگه دارید

اگر چه دانه های قهوه در یک ظرف شیشه ای زیبا به نظر می رسند، اما متأسفانه نور دشمن قهوه تازه است.  بنابراین ظروف شیشه ای گزینه مناسبی برای نگهداری قهوه نیستند ، مگر اینکه در قوطی های کنسرو یا دور از نور نگه دارید. ظروف مات راه حل بسیار بهتری هستند. اگر قهوه خود را در یک ظرف مات نگهداری می کنید ، می توانید بدون نگرانی از خراب شدن آن در مقابل نور ، روی یک میز یا مکان مناسب دیگر نگه دارید.

قهوه خود را هرگز در کاغذ ذخیره نکنید

سعی کنید آن را در بسته بندی اصلی آن (معمولاً فویل یا پلاستیک) نگهداری کنید.

اطمینان حاصل کنید که آسیاب کاملا تمیز می شود،

 دانه های تازه ی قهوه سطح متفاوتی از روغن تولید می کنند و به دلیل روغن ، ذرات قهوه در اطراف سوراخ های آسیاب شما جمع می شوند، این بدان معناست که برای طولانی شدن عمر چرخ و برای اطمینان از اینکه قهوه قدیمی را با دانه های تازه آسیاب شده مخلوط نمی کنید ، باید آسیاب را کاملا تمیز کنید.

قهوه را پیش از دم کردن در دمای اتاق قرار دهید

(اگر لازم است) قهوه را پیش از استفاده در دمای اتاق در ظرف بسته شده با خلا نگه دارید (سرامیک ایده آل است!)

چرا نگهداری از قهوه مهم است؟

سیب زمینی در کمدهای تاریک و خشک و پنیر در یخچال قرار می گیرد. بسیاری از قوانین شناخته شده وجود دارد که در مورد چگونگی تازه نگه داشتن غذاهای مورد علاقه خانگی هستند، قهوه نیز بعنوان یک نوشیدنی صبحگاهی مورد علاقه ما ، به همین شکل است.  اگر به درستی نگهداری نشود ، در بهترین حالت خود نخواهد بود.  دانیل هوبارت ، قهرمان جام جهانی 2019 ، واقع در ایرلند ، می گوید: "قهوه تاریخ گذشته میشود ، اما به این معنی نیست که شما را بیمار خواهد کرد." اگرچه این خبر خوبی است ، اما بهترین استفاده از قهوه نخواهد بود. قهوه هم یک ماده غذایی است و مانند همه غذاها ، با اکسیژن واکنش نشان می دهد و با گذشت زمان بیات می شود. طعم ها و رایحه ها همان چیزی است که قهوه را خوشمزه می کند.  بنابراین ، وقتی اینها به دلیل قرار گرفتن در معرض اکسیژن کاهش می یابند ، یک فنجان کم طراوت و کمتر خوشمزه خواهید گرفت. با این حال ، اگر هم به درستی از آن نگهداری شود ، می توانید از طراوت قهوه محافظت کرده و طعم آن را برای مدت طولانی تری حفظ کنید. دانستن نحوه نگهداری قهوه برای تازه نگه داشتن آن ، اصلا سخت نیست.  خرید مقدار مناسب قهوه و نگهداری صحیح آن، به شما در یک فنجان قهوه با طعم عالی کمک زیادی خواهد کرد.


تاریخ: 1399/08/13 10:34 ب.ظ | دفعات بازدید: 152


نظرات