ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

تفاوت کاپوچینو ، لاته ، موکا و فلت وایت در چیست ؟نوشیدنی های امروزه در طیف بسیار گسترده ای قرار گرفته اند و این موضوع باعث شده است تا شما تفاوت این نوشیدنی ها را با یک دیگر ندانید و به همین دلیل نتوانید نوشیدنی مورد علاقه و طبق سلیقه و ذائقه خود را پیدا و استفاده کنید. پس پیش از این اینکه بخواهید بدون اینکه اطلاعی در مورد انواع مختلف نوشیدنی ها داشته باشید و اقدام به تهیه آن ها کنید این مطلب را مطالعه نمایید تا متوجه تفاوت 4 نوشیدنی محبوب کاپوچینو، لاته، موکا و فلت وایت شوید. برای این که به طور کامل متوجه این تفاوت های این 4 نوشیدنی با یگدیگر شوید ابتدا هر یک را به صورت جدا گانه توضیح می دهیم و سپس به بیان تفاوت های آن ها می پردازیم.

شاید حدس زدن این موضوع که ممکن است تمامی این نوشیدنی ها بر پایه قهوه باشند برای شما کار سختی نباشد ولی وجه تمایز این نوشیدنی ها از یکدیگر طرز تهیه و همچنین مواد اولیه ای است که در آن به کار رفته است. قهوه یک نوشیدنی کلاسیک است که روی آن از زمان های گذشته تا به امروز تغییرات بسیاری به وجود آمده است که باعث انعطاف پذیری بیشتر آن شده و توانسته هر سلیقه ای را از خود راضی نگه دارد.

 

مقایسه کلی کاپوچینو ، لاته ، موکا و فلت وایت

 

رگ و ریشه و مهد اولیه کاپوچینو جایی نیست جز ایتالیا و در واقع محل پیدایش اولیه کاپوچینو ها در قهوه خانه های وین بود که در ابتدا کاپوچینو را با نام کاپوزینر می شناختند و این اسم بر گرفته از نام لباس عروس های کاپوزینی بود. نا گفته نماند که در ابتدا نیز نام کاپوچینو ، کاپوزینو بود و رفته رفته رفته از آن نام به نام کاپوچینو امروزی تغییر یافت ولی مزه ی اولیه کاپوچینو های وینی که با اسپرسو و خامه سرو می شدند بسیار شبیه به کاپوچینوی کف داریست که امروزه بسیاری از ما از آن ها استفاده می کنیم. کاپوچینو پس از این که در ایتالیا کشف شد به دلیل محبوبیت فراوان و همچنین فرهنگ ایتالیایی ها مبنی بر نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی های گرم در اوقات فراغت و همچنین هنگام مطالعه کتاب باعث شد تا این نوشیدنی خوشمزه و شیری به سر تا سر جهان را پیدا کند و در سایر قاره ها نیز طرفداران بی شماری پیدا کند.

 

طرز تهیه کاپوچینو :

 

همانطور که گفته شد کاپوچینو یک نوشیدنی بر پایه قهوه می باشد که معمولاً با قهوه اسپرسو آماده می شود. برای داشتن یک کاپوچینوی عالی هم می توانید پودر آماده آن را از برند های مختلف از فروشگاه بزرگ بسیط کالا تهیه فرمایید و هم می توانید از پودر قهوه آماده بسیط که از مواد اولیه بسیار مرغوب آماده شده است تهیه فرمایید و به همراه آب جوش و به راحت ترین و سریع ترین حالت آماده نمایید و هم اینکه می توانید این نوشیدنی را در منزل و به صورت دل خواه آماده نمایید. برای درست کردن یک کاپوچینو حرفه ای می بایست به هر اندازه که قهوه اسپرسو به آن اضافه می کنید شیر و کف شیر نیز اضافه نمایید.

 1. یک کاپوچینوی حرفه ای ترکیبی از یک سوم قهوه اسپرسو، یک سوم شیر و یک سوم کف شیر می باشد پس از اگر به کف شیر بیشتری احتیاج دارید می توانید با استفاده از دستگاه های کف ساز شیر، مقداری کف اضافی برای کاپوچینو خود درست کنید.
 2. اگر مایلید که کاپوچینوی شما طعم ملایم تری داشته باشد می توانید به ازای هر شات اسپرسو یک قاشق چای خوری شکر نیز اضافه نمایید.
 3. در پایان می توانید کاپوچینوی خوشمزه خود را داخل فنجان مخصوص کاپوچینو بریزید و روی آن را با پودر شکلات و یا قهوه تزئین و نوش جان کنید.

 

تاریخچه لاته latte

 

لاته یک نوشیدنی می باشد که ریشه اختراع آن به آمریکا باز می گردد جایی که در آن انواع قهوه های تجاری رونق بسیاری دارد. لاته در واقع عضوی از خانواده کاپوچبنو می باشد و تنها تفاوتی که با آن دارد این است که بافت آن ابریشمی تر می باشد و دارای شیر بیشتری نیز هست. اصطلاح کافه لاته در ابتدا توسط گردشگران آمریکایی در سال 1867 ابداع شد. شما برای آماده کردن یک کافه لاته حتما نیاز به دستگاه مخصوصی ندارید و می توانید آن را به راحتی آماده نمایید.

 

طرز تهیه کافه لاته

 

 کافه لاته حرفه ای مخلوطی از یک سوم فنجان قهوه اسپرسو، دو سوم فنجان شیر و به میزان یک سنتی متر کف شیر می باشد. برای آماده کردن یک کافه لاته خوشمزه می بایست:

 1. ابتدا قهوه اسپرسوی خود را به هر روشی که عادت دارید آماده نمایید و آن را کنار قرار دهید.(میزان یک سوم فنجان قهوه برای هر نفر کافی می باشد ولی این میزان بسته به سلیقه شما نیز دارد.
 2. به ازای هر نفر میزان دو سوم فنجان شیر را به ظرفی اضافی کنید و آن را با همزن کف ساز شیر بزنید تا به خوبی کف کند و حجم آن دو برابر شود.
 3. حالا شر را روی گاز و یا درون ماکرویو قرار دهید تا به خوبی گرم شود.
 4. سپس شیر گرم را به اسپرسو اضافه نمایید و پس از آن با قاشق هر میزان از کف شیر را که می خواهید ریس سطح فنجان بریزید.
 5. در صورت تمایل می توانید روی آن را با پودر شکلات و یا پودر جوز هندی بپوشانید و حالا کافه لاته شما آمادست تا آن را نوش جان کنید.

 

تاریخچه فلت وایت flat white

 

فلت وایت نیز یک نوشیدنی بر پایه قهوه اسپرسو می باشد که بسیار شبیه به کافه لاته است با این تفاوت که دارای حجم کم تر و همچنین اسپرسوی بیشتر است به گونه ای که طعم اسپرسو در آن غالب است با این حال که مزه ای از شیر در آن خود نمایی می کند. ریشه اصلی این نوشیدنی بی نظیر در نیوزلند می باشد جایی که مردم علاقه داشتند تا طعم ها و مخلوط های متفاوتی از قهوه را تجربه نمایند و همین امر منجر به کشف کافه فلت وایت شد.

 

طرز تهیه کافه فلت وایت :

 

یک نوشیدنی فلت وایت حرفه ای در واقع از دو سوم فنجان قهوه اسپرسو و یک سوم فنجان کف شیر تشکیل شده است و گزینه بهتری برای افرادی می باشد که علاقه دارندتا در نوشیدنی خود طعم قهوه را بیشتر حس کنند ولی در انتها نیز مزه ای از شیر را در دهان خود داشته باشند. آماده کردن نوشیدنی فلت وایت کار دشواری نیست و تنها کافیست تا مراحل زیر را طی کنید:

 1. در ابتدا می بایست به ازای هر نفر دو شات اسپرسو آماده نمایید و کنار بگذارید و اگر می خواهید تا کافه فلت وایت شما دارای طعمی شیرین تر باشد می توانید مقداری شکر ( به ازای هر نفر یک قاشق چای خوری سر خالی) به قهوه اسپرسوی خود اضافه نمایید.
 2. سپس مقدار کمی از شیر را داخل ظرخی بریزید و آن را حرارت دهید ولی توجه داشته باشید تا دمای آن خیلی بالا نرود.
 3. پس از گذشت چند دقیقه که شیر شروع به حباب زدن در کناره های ظرف کرد، ظرف را از روی شعله بلند کنید و با استفاده از هم زن و یا کف ساز شیر، شیر را به خوبی هم بزنید تا حسابی کف کند و حجم آن دو برابر شود.
 4. حالا اسپرسو را درون فنجان مورد نظر خود بریزید و پس از آن با استفاده از یک پارچ کوچک ، کف شیر را روی فنجان بریزید و همچنین می توانید به آن شکل های دلخواه نیز بدهید. تنها توجه داشته باشید که اگر می خواهید یک فلت وایت حرفه ای داشته باشید از کف شیر میزان زیادی استفاده نکنید تا همچنان طعم اسپرسو بر آن قالب باشد و ظاهر آن نیز حفظ شود.

 

تاریخچه موکا کرم

 

قهوه موکا، یک نوشیدنی از قهوه اسپرسو می باشد که توسط دستگاه هایی به اسم موکا پات تهیه می شوند. موکا پات ها نیز دستگاه های فلزی به شکل پارچ می باشند که امروزه انواع مختلفی از آن ها در دسترس قرار دارد و اولین بار در ایتالیا توسط آلفونسو بیالتی در سال 1933 اختراع شد و به سبب کاربردی که داشت مورد استقبال بسیاری از قهوه دوستان قرار گرفت. از آن جایی که موکا پات یک دستگاه قهوه ساز برای استفاده آسان می باشد، آماده کردن قهوه به وسیله آن کار دشواری نخواهد بود و ما در زیر به روش آماده سازی آن اشاره کرده ایم . برای آماده سازی قهوه اسپرسو با استفاده از موکا پات:

 1. ابتدا باید قهوه را با درجه متوسطی آسیاب نمایید به گونه ای که نه خیلی ریز باشد و نه خیلی درشت باشد تا در انتها بتوانید قهوه ای مرغوب داشته باشید. زیرا که قهوه ریز باعث می شود تا عصاره آن زیاد از حد خارج شود و در انتها قهوه شما تلخ شود و قهوه درشت نیز دارای طعمی غنی نخواهد بود.
 2. حالا نوبت آن است تا آب را در ظرف دیگری برای مثال کتری گرم کنید ( توجه داشته باشید تا پیش از اینکه کتری شما به جوش آید آن را از روش شعله بردارید.
 3. آب از پیش گرم شده را در محفظه زیرین بریزید و تا جایی که دستگاه علامت زده است پر کنید.
 4. سپس سبد مخصوص قهوه را از قهوه پر کنید و با انگشت آن را بفشارید تا مطمئن باشید تا کل سبد قهوه از قهوه پر شده است.
 5. حالا سبد را سر جای خود قرار دهید و دستگاه موکاپات را سر هم کنید و سفت بپیچانید.
 6. دستگاه را روی شعله ملایم گاز قرار دهید.
 7. مایه ی اولیه ای که از دستگاه استخراج می شود باید همانند شربتی غلیظ و قهوه ای رنگ باشد و پس از آن رفته رفته از غلظت قهوه کم می شود.
 8. پس از این که تمامی مایع خارج شد می بایست بلافاصله بعد از اینکه موکا پات را از روی گاز بر می دارید پایه آن را با یک دستمال سرد خنک کنید تا مزه قهوه شما بیش از این تلخ نشود.
 9. حالا می توانید قهوه را داخل فنجان بریزید و آن را با شکر یا بدون شکر نوش جان کنید.

 

مقایسه کلی کاپوچینو، لاته، موکا و فلت وایت

 

به طور کلی اگر بخواهیم تفاوت 4 نوشیدنی کاپوچینو، لاته، موکا و فلت وایت را بگوییم باید گفت که نوشیدنی کاپوچینو دارای بالا ترین درصد کف شیر به همراه کمترین مقدار از قهوه اسپرسو می باشد و کافه لاته نیز بسیار شبیه به آن است با این تفاوت که دارای مقداری بیشتری شیر در آن می باشد و بر خلاف تمامی این ها کافه فلت وایت دارای مقدار زیادی قهوه اسپرسو و کمترین مقدار کف شیر می باشد و در انتها قهوه موکا که تنها دارای اسپرسو می باشد و هیچ مقداری از شیر و یا کف شیر در آن دیده نمی شود.               


تاریخ: 1399/07/22 09:14 ق.ظ | دفعات بازدید: 124


نظرات