ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

خواص کاپوچینو چیست ؟افراد زیاد از  قهوه و فراورده‌های آن برای نوشیدنی روزانه خود استفاده می‌کنند. کاپوچینو از نوشیدنی‌هایی است که از قهوه به دست می‌آید. کاپوچینو هم به اندازه اسپرسو حاوی کافئین است؛ اما آیا این کافئین برای بدن ما مفید است؟ از مخلوط شیر گرم، کف شیر بخار و قهوه: کاپوچینو به دست می آید. ماده اصلی کاپوچینو، قهوه است. کاپوچینو در فنجان های کوچک سرو می شود و دارای طعم و مزه خوبی است. مزه کاپوچینو مثل قهوه تلخ است و برای شیرین تر شدن می توان به آن شکر اضافه کرد. کاپوچینو با کمک دستگاه اسپرسوساز تهیه می شو. ریشه این نوشیدنی به ایتالیا برمی گردد.

کاپوچینو ماننده شمشیر برنده‌ای است که دارای دو لبه است. در کنار فواید بی نظیر کاپوچینو، در صورت استفاده زیاد باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب، بی خوابی و یا سوء هاضمه می شود. تحقیقات در زمینه فواید و مضرات استفاده از کاپوچینو همچنان در حال انجام است. در ادامه این مقاله می خواهیم با فواید و مضرات این نوشیدنی پر طرفدار آشنا شویم.

 

ارزش غذایی مصرف کاپوچینو

 

46 گرم از کاپوچینو محتوی حدودا 200 کالری، 26 گرم شکر، 36 گرم کربوهیدرات، 6 گرم چربی، 190 میلی گرم سدیم، 72/0 میلی گرم آهن، 3 گرم اسیدهای اشباع شده و 2 گرم اسید چرب است.

 

انواع کاپوچینو

 

انواع کاپوچینو عبارتند از :

1- کاپوچینوی سنتی

کاپویچنوی سنتی  با یکی دو شات قهوه اسپرسو با  لایه هایی از شیر بخار زده روی کاپوچینو تهیه می شود.

 

2- کاپوچینوی سرد

کاپوچینوی داغ اگر به صورت سرد سرو شود، کاپوچینوی سرد نام می گیرد. در ایتالیا به آن کاپوچینوی شیر سرد نیز اضافه می شود.

 

3- کاپوچینوی مرطوب

به کاپوچینو مرطوب، کاپوچینوی سبک یا کاپوچینی کم رنگ نیز گفته می شود. در این نوشیدنی از شیر داغ یا شیر کمتر پوف شده استفاده می شود. در واقع شیر بیشتر در مقابل فوم شیر کمتر برای تهیه آن صرف می شود. این کاپوچینو کرمی و خامه ای است.

 

4- کاپوچینوی خشک

به این نوشیدنی کاپوچینوی تلخ یا کاپوچینوی پررنگ هم گفته می شود و دارای مقدار کمتری از شیر در مقایسه با انواع دیگر کاپوچینو است.

 

5- کاپوچینوی طعم دار

این نوشیدنی در آمریکا محبوبیت بالایی دارد. طعم دهنده های خاصی به این کاپوچینو اضافه می گردد; تا طعم هایی مثل: نعناع، وانیل، شکلات، تمشک، دارچین و کارامل ایجاد شود.

 

فواید مصرف کاپوچینو برای سلامتی

 

کاپوچینو دارای فواید زیادی برای سلامتی است که در صورت استفاده متعادل از آن به دست می آیند. در ادامه با فواید کاپوچینو برای سلامتی آشنا می شویم.

 

باعث سلامتی قلب می شود

قهوه پر از آنتی اکسیدان هایی مثل فلانوئیدها است. فلانوئیدها برای سلامتی قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی بسیار مفید هستند. طبق تحقیقات، قهوه باعث کاهش احتمال مرگ زودرس در افرادی با بیماری های قلبی می شود. قهوه دارای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی است که از بروز التهاب‌های شریانی جلوگیری می کند. این کار باعث کاهش فشار وارد به قلب، عروق و مغز می شود.

 

ریسک سکته را کاهش می دهد

قهوه احتمال بروز سکته را کم می کند. با توجه به این که احتمال بروز سکته در زنان بیشتر است این نوشیدنی را زنان باید بیشتر مصرف کنند. تحقیقات نشان می دهد، افرادی که در روز دو بار قهوه می نوشند، 20 درصد ریسک سکته کمتری دارند.

 

از ابتلا به دیابت نوع جلوگیری می کند

مصرف مرتب قهوه ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را کم می کند چون بدن از انسولین خود نگهداری می کند. قهوه دارای آنتی اکسیدان هایی است که مانع از آسیب رسیدن به بافت می شوند. مواد معدنی کاپوچینو در استفاده از انسولین به بدن یاری می رساند. طبق تحقیقات، ترکیبات موجود در قهوه باعث ایجاد سپر مقاومتی در برابر  پلی اتیل آمیلوئید می شود که  این نقش مهمی در  دیابت دارد.

 

از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند

قهوه باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می شود. تحقیقات نشان می دهد کافئین باعث تحریک قدرت شناختی می شود که در نتیجه عملکردهای ذهنی بهتر می شوند. علاوه بر این با مصرف کافئین احتمال ابتلا به زوال عقل 65 درصد کم تر می شود. طبق تحقیقاتی که بر روی اثرات کافئین انجام شده است، افرادی که مقدار نرمالی از کافئین مصرف کرده بودند، عملکرد مغز و حافظه بهتری در مقایسه با دیگر افراد داشتند. به عنوان یک نتیجه گیری قطعی، خوردن کاپوچینو باعث تقویت حافظه کوتاه مدت و تمرکز حواس افراد می شود اما میزان و مدت زمان تاثیر آن ممکن است در مورد هر فردی متفاوت باشد.

 

باعث کاهش سنگ های صفرا می شود

مصرف مناسب قهوه ریسک ابتلا به سنگ صفرا را کم کرده و پیشگیری می کند. در واقع کافئین موجود در کاپوچینو انقباض های صفرا را بهبود بخشیده و مانع از تشکیل سنگ می شود.

 

هضم غذا را راحت می کند

یک فنجان کاپوچینو در روز به هضم بهتر غذا کمک می کند. کاپوچینو علاوه بر تحریک مغز قادر است که سیستم گوارشی را هم تحت تأثیر بگذارد. بر اساس تحقیقات انجام شده روی ترکیبات دارای کافئین مثل کاپوچینو مشخص شده است که خوردن کاپوچینو باعث تحرک روده‌ها و بهبود عملکرد آن می شوند. علی رغم اینکه کاپوچینو هیچگونه فیبری در خود ندارد اما خوردن آن باعث عملکرد خوب روده ها می شود.  به همین علت نوشیدن ترکیبات دارای قهوه را بعد از خوردن شام توصیه می شود.

 

ریسک ابتلا به سرطان را کم می کند

طبق تحقیقات مصرف قهوه ریسک ابتلا به سرطان را کم می کند. مصرف روزانه چهار فنجان قهوه; احتمال مرگ را 50 درصد کم تر می کند. کاپوچینو احتمال ابتلا به سرطان پوست را هم از بین می برد. زنانی که به طور مرتب روزانه قهوه می نوشند، ۲۵ درصد کمتر از بقیه در معرض ابتلا به انواع سرطان‌های دهانه رحم و سینه هستند. برای آقایان نیز نتایجی مشابه ثبت شده است. دلیل ضد سرطانی بودن ترکیبات قهوه مربوط به انتی اکسیدان های آن است. پلی فنول ها دسته‌ای از آنتی اکسیدان ها هستند که در طی دهه اخیر به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل ضد سرطانی در مواد غذایی شناخته می شوند. کاپوچینو مقادیر زیادی پلی فنول در خود دارد که مانع از تشکیل سلول های سرطانی می شود.

 

ضد چاقی و چربی سوز است

قهوه مثل یک دیورتیک چربی سوز است. کاپوچینو حاوی مقدار کمی کالری است و به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. و با مصرف کاپوچینو بدن به سمت چربی سوزی بیشتر جلو رفته و به مرور چربی های بدن شما کاهش خواهد یافت.

 

باعث سلامت دندان می شود

مصرف مرتب قهوه ریسک پوسیدگی دندان را به دلیل خواص آنتی باکتریایی کم می کند. نوشابه باعث آسیب به مینای دندان می شود و در مقابل قهوه موجب افزایش استحکام آن می‌شود. در صورتی که نوشیدنی‌هایی با قند زیاد استفاده می‌کنید، پوسیدگی در دندان های شما به سرعت زیاد شده که  در نهایت باعث ریزش دندان می‌شوند. پس از امروز مصرف نوشابه‌ها را کنار گذاشته و کاپوچینو بنوشید.

 

سردردتان را بهبود می بخشد

کافئین اندازه عروق خونی را کم کرده و از سردرد شدید جلوگیری می کند. همچنین مصرف کافئین دردهای دیگر در اندام‌های بدن مثل ماهیچه‌ها را کم می کند. بعد از ورزش کردن خوردن یک لیوان قهوه یا کاپوچینو به شما  احساس بهتری خواهد داد.

 

باعث سلامت کبد می شود

آنتی اکسیدان های قوی در کاپوچینو باعث می شود در طول زندگی از سلامتی و تندرستی برخوردار باشید. بخشی از تأثیر این آنتی اکسیدان‌ها باعث افزایش سلامتی کبد می شود. کبد یک عضو حساس بوده که در معرض آلودگی‌های زیادی است. خوردن کاپوچینو باعث مقاومت بدن در مقابل این آلودگی ها می شود.

 

باعث کاهش استرس می شود

کافئین موجود در  قهوه و کاپوچینو استرس را کم می کند. حتی بوی دل‌نشین قهوه باعث می‌شود که سطح هورمون‌های استرس کم شود و شما بعد از بو کردن حس خوبی پیدا می کند.

 

باعث افزایش قدرت بدن می شود

برای ورزشکاران افزایش سطح انرژی برای انجام فعالیت های ورزشی بسیار مهم است و کاپوچینو کمک می کند سریعا رفع خستگی کرده و آماده فعالیت شوید. نکته مهم تر اینکه باعث چاقی نمی شود و این مساله برای ورزشکاران اهمیت بالایی دارد.

 

باعث کاهش خستگی بدن می شود

خوردن کاپوچینو، به رفع خستگی بدن و به دست آوردن نیروی کافی برای انجام فعالیت های ورزشی کمک می‌کند. قهوه و کاپوچینو حاوی مقدار زیادی کافئین در خود هستند. کافئین از جمله موادی است که استقامت را در انجام حرکات ورزشی افزایش می دهد. علاوه بر این باعث کاهش خستگی در هنگام ورزش می شود.


تاریخ: 1399/07/24 12:30 ب.ظ | دفعات بازدید: 157


نظرات