ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

موکاپات چیست؟

نام موکاپات از شهری در یمن گرفته شده که از نخستین مراکز تولید و تجارت قهوه بود. اما درواقع وسیله ای مدرن است که در 1933 توسط یک مهندس ایتالیایی به نام آلفونسو بیالتی (Alfonso Bialetti) و با توجه به سنت های دم کردن قهوه و ذائقه ایتالیایی ها طراحی شده است. موفقیت آن البته مافوق تصور سازندگان اولیه بود و امروزه تمام جهان را فراگرفته است. این وسیله درواقع یک قهوه جوش دستی است که برای دم کردن قهوه در خانه ساخته شده است. انواع اولیه صرفا روگازی بود ولی امروزه انواع مدل های برقی موکاپات نیز در دسترس هستند با این وجود همچنان مدل های روگازی کاربرد وسیعی دارند. کار کردن با این وسیله بسیار ساده است و نتیجه ی دلچسبی دارد که محبوبیتی جهانی را برای موکاپات به همراه داشته است.

طرز تهیه قهوه با موکات

 

موکاپات چگونه کار می کند؟

طراحی موکاپات بسیار جالب توجه، هوشمندانه و در عین حال ساده است. اساس کار بر این است که آب داغ با فشاری که بخار داخل محفظه آب ایجاد می کند، از داخل مسیر باریکی بالا رانده شده و از روی پودر قهوه عبور داده می شود و عصاره گیری به این ترتیب انجام می گیرد. دستگاه دو مخزن دارد. قهوه دم شده بوسیله یک لوله به سمت محفظه بالایی حرکت می کند و داخل آن جمع می شود. محفظه قهوه آسیاب شده، در این مسیر و در بین دو محفظه قرار دارد. قهوه دم شده با موکاپات، اثر بسیار کمی از تفاله در خود دارد و معمولا مایع یکدستی است که شباهت زیادی به قهوه دم شده با دستگاه های اسپرسو ساز صنعتی دارد.

برای دم کردن قهوه با موکاپات به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای تهیه قهوه با استفاده از موکاپات، اجاق گاز، آب و قهوه لوازم اصلی مورد نیاز هستند. قهوه ی مناسب برای موکاپات، باید آسیاب شده باشد و ترکیبات متفاوتی را برای پودر قهوه می توان استفاده کرد که تا حدی بستگی به سلیقه و ذائقه شما دارد. ولی باید در نظر داشت که کیفیت و نیز تازگی قهوه، در نتیجه کار تاثیر زیادی خواهد داشت. در صورت نیاز به راهنمایی در این مورد می توانید با همکاران ما تماس بگیرید. بهترین راه این است که دانه های قهوه را تهیه کرده و پیش از مصرف آسیاب کنید. در این صورت باید آسیاب داشته باشید. میزان مناسب آسیاب شدن برای دم کردن قهوه در موکاپات، مدیوم یا به اندازه دانه های نمک است. اگر قهوه آسیاب شده تهیه می کنید، باید از فروشنده بخواهید که پودر مناسب دستگاه موکاپات در اختیارتان قرار دهد. سعی کنید پودری که از رست و آسیاب روزانه تهیه می شود را استفاده کنید. دانه انواع مختلف قهوه و هم قهوه آسیاب شده را می توانید از وبسایت بسیط کالا تهیه کنید. فروشگاه بسیط قهوه رُست روزانه و تازه آسیاب شده را به سادگی در اختیارتان قرار می دهد. در صورتی که پودر قهوه خریداری می کنید، میتوانید در مورد روش های نگهداری قهوه در خانه، بیشتر بخوانید.

نحوه دم کردن قهوه با موکاپات

روش دم کردن قهوه با موکاپات

1. مخزن آب دستگاه را پر کنید. معمولا درون محفظه خطی وجود دارد که میزان مطلوب آب را نشان می دهد. اگر خطی وجود ندارد، تا زیر سوپاپی که روی بدنه وجود دارد آب پر کنید. آب نباید به سطح دریچه سوپاپ برسد. در مورد دمای آب مطلوب برای پر کردن موکاپات، روش های مختلفی وجود دارد. روش سنتی ایتالیایی استفاده از آب سرد است. برخی عقیده دارند که استفاده از آب جوش نتیجه بهتری خواهد داشت. توصیه هایی نیز وجود دارد برای تنظیم آب روی دمای حدود 70 درجه. برخی از باریستاها نیز عقیده دارند، در تمام طول فرآیند، آب نباید به دمای جوش برسد. هرچه دمای آب کمتر باشد، دمای محفظه قهوه نیز کمتر خواهد بود و به علت زمان کوتاه فرآوری، به اندازه مصرف آب داغ بالا نخواهد رفت. در نتیجه عصاره گیری ضعیفتر خواهد بود و عطر و طعم ملایم تری بدست خواهد آمد. نوع تاثیر دمای آب، به نوع قهوه شما و نیز طعمی که درنظر دارید بدست آورید بستگی دارد ولی توصیه ما این است که با استفاده از آب گرم شروع کنید. احتمالا نتیجه بهتری خواهید گرفت. اگر خواستید می توانید بعدها با دماهای مختلف دست به آزمایش بزنید تا عطر و طعم مطلوب خود را بیابید.

2. سبد قهوه را از پودری که آماده کرده اید پر کنید. سبد را کمی تکان دهید تا پودر به طور یکنواخت درون آن قرار گیرد. قهوه را فشرده نکنید. در صورت فشرده سازی، روند عبور آب از میان پودر قهوه کند می شود. در  نتیجه مدت زمان تماس آب با قهوه بالا می رود و درواقع عصاره گیری بیش از حد اتفاق می افتد. تاثیر این فرآیند بر قهوه شما، بوی سوختگی و طعم ناخوش آیند خواهد بود. همچنین قدرت موکاپات برای عصاره گیری از پودر فشرده کافی نیست و این کار ممکن است به دستگاه شما آسیب برساند. با حرکت دادن دست یا وسیله ای با لبه صاف، پودر را بر لبه سبد مماس کنید تا سطح آن یکدست شود و اگر مقدار اضافی وجود داشته باشد، بیرون بریزد. در نهایت سطح قهوه نباید بالاتر از سطح سبد قهوه قرار گیرد.

طرز نهیه قهوه با موکاپات

3. سبد قهوه را سر جای خود در دهانه مخزن آب قرار دهید و بخش بالایی موکاپات را روی آن در محل خود سوار کنید و به دقت بپیچانید تا کاملا چفت شود. دقت کنید که بخش های مختلف به خوبی روی هم سوار شده باشند. عدم نفوذ هوا برای گرفتن نتیجه مطلوب ضروری است چرا که حرکت آب درون موکاپات بر مبنای فشار بخار است و لازم است که محفظه کلا بسته باشد. یک واشر لاستیکی برای چفت شدن دو بخش بالا و پایین در موکاپات تعبیه شده است که تمیز و سالم بودن آن در عملکرد دستگاه تاثیر خواهد داشت. توجه داشته باشید که فشار بیش از حد هنگام بستن موکوپات می تواند موجب فرسوده شدن زود هنگام واشر دستگاه بشود و یا به آن آسیب بزنید. نیازی به فشار بیش از حد و حساسیت روی بسته شدن دستگاه نیست. 

4. موکاپات را روی حرارت قرار دهید. در صورتی که تازه کار هستید، در آن را باز بگذارید تا بتوانید روند آماده شدن قهوه را ببینید و به موقع حرارت دهی را قطع کنید. حرارت باید ملایم باشد. بدنه موکاپات خیلی سریع داغ می شود برای همین اگر نیاز به حرکت دادن دستگاه بود مواظب دست تان باشید. حرارت دهی معمولا بین 5 تا 10 دقیقه به طول می انجامد.

درست کردن قهوه با موکاپات

5. در این مرحله باید آماده قطع کردن فرآیند حرارت دهی باشید. قهوه دم شده به داخل بخش بالایی موکاپات جریان خواهد یافت، وقتی جریان ضعیف شد و آب موجود در مخزن رو به اتمام رفت، صدای خرخر ضعیفی ایجاد خواهد شد و جریان قهوه نیز با حباب و کف ملایم همراه خواهد شد. به محض دیدن این حالت، موکاپات را از روی گاز بردارید.

دم کردن قهوه با موکاپات

6. سعی کنید قهوه را سریع تر سرو کنید. بسته به ترجیح تان می توانید در این مرحله شکر اضافه کنید. اما پیشنهاد ما این است که به جای شکر، به قهوه تان فومیت اضافه کنید. فومیت نوعی شیر غیر لبنی است. این ماده بر پایه روغن نارگیل ساخته می شود که هیچ گونه عوارض ناشی از چربی های مضر را ندارد و چاق کننده هم نیست. اضافه کردن فومیت علاوه بر این که کف بسیار خوبی ایجاد می کند، طعم قهوه را لذت بخش تر کرده و تلخی آن را بسیار کمتر می کند. بسیط کالا فومیت بسیار با کیفیت را به عنوان یکی از محصولات انحصاری خود خدمت مشتریان گرامی خود عرضه می کند.

همچنین اگر قصد دارید با قهوه دم شده، نوشیدنی هایی همچون کاپوچینو، لاته و... بسازید، روند کارتان را ادامه دهید. 

نکات دم کردن قهوه در موکاپات

• موکاپات ها در سایزهای مختلف ساخته می شوند و اگر میزان ظرفیت دستگاه تان برای مصرف تان زیاد باشد می توان هم میزان آب و هم پودر قهوه را کم کرد. توجه داشته باشید که این کار نیاز به مقداری کوشش و خطا و تجربه خواهد داشت. اگر آب مصرفی تان خیلی کم باشد فشار آن نیز کم شده و عصاره گیری ناقصی انجام خواهد شد که طعم نامطلوبی ایجاد می کند. همچنین اگر میزان قهوه خیلی کم باشد، عصاره گیری بیش از حد شده و ته مزه سوختگی یا طعم های تند ناخوش آیند احساس خواهید کرد. بنابر این بهتر است هنگام خرید به این مورد دقت کنید که ظرفیت موکاپات، حتی الامکان در حد نیاز معمول روزمره تان باشد.این مسئله باعث راحتی بیشتر خواهد شد. با این وجود، همچنان می توان با تغییر اندک میزان آب و قهوه دست به آزمایش زد.

• توجه داشته باشید اگر جریان قهوه به شکل فورانی باشد، یعنی حرارت بیش از حد نیاز است. در این صورت، عصاره گیری بیش از حد خواهد شد و طعم های ناخوش آیند به قهوه اضافه می شوند. اگر جریان خیلی ضعیف باشد، قطع و وصل شود و از ابتدا با حباب و کف همراه باشد، یعنی حرارت مورد نیاز تامین نشده و عصاره گیری ناقص خواهد ماند. در هردو این حالت ها طعم قهوه نامطبوع خواهد شد.

• اگر میزان آسیاب شدن دانه ها به دقت انجام نشده باشد، همین مشکل نادرست بودن عصاره گیری پیش خواهد آمد. دقت در قهوه آسیاب شده اهمیت زیادی دارد.

زمان قطع نمودن حرارت دهی اهمیت زیادی دارد. حالت ایده آل این است که قبل از کم شدن آب مخزن در آن حد که جریان قهوه همراه با حباب و صدای خرخر شود، دستگاه را از روی حرارت بردارید. با چندبار تجربه می توانید این زمان را دریابید. رنگ قهوه در ابتدا تیره تر است و به تدریج روشن تر می شود. این مسئله نیز می تواند تا حدی نشانگر پایان فرآیند باشد. برای قطع دقیق تر حرارت دهی می توانید بلافاصله پس از برداشتن موکاپات، آن را درون حوله نمدار بگذارید تا حرارت بدنه نیز تاثیر کمتری در ادامه عصاره گیری داشته باشد. زمان مورد نیاز برای دم شدن قهوه حدودی است و بستگی زیادی به دمای آب، دمای اتاق، میزان حرارت اجاق، جنس دستگاه، نوع قهوه و... دارد. در نتیجه تکیه بر زمان برای اتمام حرارت دهی چندان مفید نخواهد بود. 

شستشوی موکاپات با دقت و با استفاده از شوینده ملایم تاثیر زیادی بر عمر و کارایی آن خواهد داشت. به هیچ وجه، هیچ یک از قطعات موکاپات را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

تهیه قهوه با موکاپات

نتیجه گیری

در نهایت باید گفت میزان فشاری که موکاپات برای دم کردن قهوه ایجاد می کند حدود یک چهارم تا یک پنجم دستگاه های صنعتی است. در نتیجه، نمی توان گفت که این دستگاه دقیقا همان اسپرسو را تولید می کند ولی اگر عملیات دم کردن به خوبی انجام شود و از قهوه باکیفیتی استفاده کنید، کیفیت نوشیدنی تان بسیار دلپذیر خواهد شد و به احتمال زیاد، تفاوت آن با نوشیدنی های ارائه شده در کافی شاپ ها محسوس نباشد. شاید اسم اسپرسو را دقیقا نتوان به کار برد یا روی آن نام اسپرسوی خانگی بگذاریم ولی اسم اش هرچه باشد، طعم دلپذیری دارد و دلیل محبوبیت فوق العاده موکاپات در سراسر جهان همین امکان تولید نوشیدنی با کیفیت مطلوب و روندی نسبتا ساده و در دسترس است. طرز تهیه قهوه با دستگاه موکاپات نسبتا ساده است و قیمت آن نیز بسیار مناسب تر از دستگاه های پیشرفته قهوه ساز است. نوشیدنی تولید شده با موکاپات می تواند پایه بسیار مناسبی برای انواع نوشیدنی های بر پایه قهوه از قبیل کاپوچینو، لاته و بسیاری دیگر باشد. شما می توانید دانه قهوه بصورت رُست روزانه و نیز قهوه تازه آسیاب شده را از فروشگاه بسیط و نیز وبسایت فروشگاه تهیه کنید. همچنین انواع آسیاب و نیز دستگاه های موکوپات در رنگ ها و طرح های متنوع از برترین برندها را نیز می توانید تهیه کنید. همکاران ما آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در مورد تمامی این اقلام هستند. از تماس با شما خوشحال خواهیم شد.


تاریخ: 1399/12/02 03:02 ب.ظ | دفعات بازدید: 746


نظرات