ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

سیروپ چیست و انواع آن کدام است ؟در پخت و پز، شربت یا سیروپ چاشنی است که به صورت یک مایع غلیظ و چسبناک است که در درجه اول از محلول قند در آب تشکیل شده و حاوی مقدار زیادی قندهای محلول (که تمایل کمی به رسوب کریستال ها نشان می دهد) می باشد.  ویسکوزیته از پیوندهای هیدروژنی متعدد بین قند محلول است ، که دارای بسیاری از گروه های هیدروکسیل (OH) است ، ناشی می شود. سیروپ ها را می توان با محلول شکر در آب یا با آب میوه های شیرین طبیعی مانند آب نیشکر ، آب سورگوم ، شیره افرا یا شهد آگاو درست کرد. سیروپ های ذرت از نشاسته ذرت با استفاده از فرایند آنزیمی تهیه می شود و آن را به قند تبدیل می کند. شکر گرانول به راحتی در نوشیدنی های سرد یا الکل اتیل حل نمی شود.  از آنجا که سیروپ های زیر جزو مایعات هستند ، آنها به راحتی با مایعات دیگر در نوشیدنی ها مخلوط می شوند ، و آنها را به نوشیدنی های بهتری تبدیل می کنند.

انواع سیروپ ها :

سیروپ ساده : سیروپ ساده (شربت قندی یا شربت بار) نوعی سیروپ اساسی قند و آب است که بارمن ها آن را به عنوان شیرین کننده برای تهیه کوکتل استفاده می کنند. سیروپ ساده با هم زدن شکر دانه ریز در آب گرم در قابلمه درست می شود تا زمانی که شکر حل شود و سپس محلول سرد می شود.  نسبت قند به آب برای سیروپ ساده معمولی 1: 1 است ، اما برای شربت ساده غنی می تواند تا 2: 1 باشد. برای ساکارز خالص حد اشباع حدود 5: 1 است (500 گرم ساکارز تا 100 میلی لیتر آب).

از سیروپ ساده به عنوان شیرین کننده در پخت و پز نیز استفاده می شود. برای تهیه یک سیروپ ساده، یک فنجان شکر معمولی به 1 فنجان آب گرم (اما نه جوشانده) اضافه میشود. دستور العمل آن تقریباً 1 فنجان است (نه 2 فنجان)، زیرا قند محلول حجم کمتری دارد.  شکر را در یک قابلمه آب گرم کنید تا حل شود و سپس آن را از روی حرارت برداشته تا خنک شود.  در هنگام گرم کردن مهم است که نگذارید دما از 320 درجه فارنهایت (160 درجه سانتیگراد) بالاتر رود.  شکر در دمای 320 درجه فارنهایت (160 درجه سانتیگراد) کاراملی می شود که به آن عطر و طعم خاصی می بخشد.  تمام قندها در صورت هم زدن به اندازه کافی خوب حل می شوند. ترکیب قند دمرا ، نوعی قند قهوه ای طبیعی با آب است که سیروپ دمرا را تولید می کند.  برای تهیه سیروپ می توان از جایگزین های شکر مانند شهد عسل یا آگاو نیز استفاده کرد. همچنین با افزودن فلفل دلمه ای ، میخک کامل و چوب دارچین می توان یک سیروپ ساده ادویه دار تهیه کرد.

سیروپ طعم دار : سیروپ های طعم دار با تزریق مواد طعم دهنده به سیروپ های ساده در طی مراحل پخت تهیه می شوند.  طیف وسیعی از مواد طعم دهنده را می توان اغلب در ترکیب با یکدیگر مانند گیاهان (رزماری) ، ادویه جات (چیپل چیلیس ؛ هل) یا مواد معطر (پوست پرتقال ؛ لیموترش ؛ زنجبیل) استفاده کرد.  به عنوان مثال ، برخی از سیروپ ها با افزودن مقادیر خاصی از طعم دهنده پرتقال و آب دارچین به سیروپ ساده تهیه می شوند.  این نوع سیروپ معمولاً در قهوه خانه ها ، به ویژه در ایالات متحده ، برای تهیه نوشیدنی های طعم دار استفاده می شود.  از سیروپ های طعم دار می توان برای ایجاد دسرها یا افزودن شیرینی و طعم به کوکتل ها استفاده کرد. سیروپ گوم Gomme: سیروپ گوم (یا شربت صمغ ؛ gomme فرانسوی "صمغ" است) ماده ای است که معمولاً در نوشیدنی های مخلوط استفاده می شود.  در ژاپن معمولاً به عنوان شیرین کننده قهوه سرد استفاده می شود. یک مخلوط شکر و آب 2: 1 است ، اما دارای یک ماده افزودنی صمغ عربی است.  شربت گوم با بیشترین نسبت قند به آب ممکن ساخته می شود ، در حالی که صمغ عربی از کریستالی شدن شکر جلوگیری می کند و بافت صافی به آن می بخشد.

سیروپ آگاو (agave) : شیرین کننده ای که به صورت تجاری از چندین گونه ساقه گون تهیه می شود

سیروپ عطار(attar) : نوعی سیروپ شیرین است که در تهیه دسرهای خاورمیانه استفاده می شود

سیروپ مالت جو : یک شیرین کننده تصفیه نشده که با استخراج از جوانه زده ، جو مالت ، حاوی تقریباً 65 درصد مالتوز ، 30 درصد کربوهیدرات پیچیده ، 3 درصد پروتئین است.

سیروپ (birch) : سیروپ با طعم مواد معدنی مزه دار از شیره درختان توس تهیه می شود و تقریباً به همان روشی است که سیروپ افرا تولید می شود

سیروپ های برنج قهوه ای :  حاصل از کشت نشاسته برنج پخته شده است

سیروپ Chashni : نام عمومی در شمال هند ، پاکستان ، نپالی و زبان های افغان برای سیروپ شیرین است

سیروپ چونگ (cheong) :  نامی برای انواع غذاهای شیرین در غذاهای کره ای به صورت سیروپ ، مارمالاد و میوه های نگهداری شده است.

سیروپ Cherry Smash : سیروپ ساخته شده از شربت گیلاس بهمراه ترکیبی از طعم دهنده های دیگر میوه که با جوش شیرین با آب گازدار و فسفات مخلوط می شود.

سیروپ سیب : که نوعی شربت میوه نیز شناخته می شود.

سیروپ ذرت : تهیه شده از نشاسته ذرت (که در بعضی کشورها maize نامیده می شود) و بسته به درجه آن حاوی مقادیر مختلف مالتوز و الیگوساکاریدهای بالاتر است. انواع شربت ذرت با فروکتوز بالا، شربت ذرت پر مالتوزرا میتوان نام برد.

سیروپ عسل خرما :  شربت قهوه ای تیره ، بسیار شیرین و میوه ای که از خرما استخراج شده است.

سیروپ Falernum : نوشیدنی سیروپ از کارائیب ، که بیشتر به دلیل استفاده در نوشیدنی های گرمسیری مشهور است.

سیروپ طعم دار : به طور معمول شامل یک سیروپ ساده است ، یعنی شکر (کاملاً با آب مخلوط می شود در حالی که گرم می شود) ، با طعم دهنده های طبیعی یا مصنوعی (سنتز شده) نیز در آنها حل می شود.

سیروپ میوه : آب میوه های غلیظ که به عنوان شیرین کننده استفاده می شود.

سیروپ گلوکز : که به آن گلوکز قنادی نیز گفته می شود ، شربت تهیه شده از هیدرولیز نشاسته است.

سیروپ طلایی ، یا پتک سبک  : نوعی از سیروپ قند وارونه است که در فرآیند تصفیه نیشکر یا آب چغندرقند به شکر یا با تصفیه محلول قند با اسید ساخته می شود.

سیروپ انگور : چاشنی تهیه شده با آب انگور غلیظ

سیروپ گرنادین : یک سیروپ نوشیدنی غیر الکلی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد ، با طعم ترش و شیرین و با رنگ قرمز تیره مشخص می شود.

سیروپ عسل : با هم زدن مخلوط گرم شده از عسل و آب تا زمانی که عسل حل شود ، درست می شود.

سیروپ Kuromitsu : سیروپ قند ژاپنی ، به معنای واقعی کلمه "عسل سیاه" ، شبیه ملاس است ، اما ملایم تر است.

سیروپ افرا : معمولاً از شیره آوند چوبی درختان افرا ، افرا قرمز یا افرا سیاه تهیه می شود ، اگرچه می توان از سایر گونه های افرا نیز تهیه کرد.

سیروپ میزوام (mizuame) : شربت گلوکز ژاپنی با طعم ظریف ، که به طور سنتی از برنج و مالت تهیه می شود.

سیروپ ملاس (molasses) : شربت غلیظ و شیرین تهیه شده از نیشکر در حال جوش.

سیروپ اورگیت (orgeat) : شربت شیرینی است که از بادام ، شکر و گلاب یا گل پرتقال تهیه می شود.

سیروپ پالم (palm) : یک شربت شیرین خوراکی که از شیره تعدادی نخل تولید می شود ، در جزایر قناری و مناطق ساحلی آمریکای جنوبی تولید می شود.

سیروپ Pekmez :  شربت شبیه ملاس (molasses ) پس از تغلیظ آب میوه های میوه ، به ویژه انگور ، به دست می آید.

سیروپ گلاب : تهیه شده از گلاب با شکر اضافه شده

سیروپ عصای Steen : یک شیرین کننده سنتی آمریکایی است که با غلظت ساده آب عصا از طریق پخت طولانی در کتری های باز تهیه می شود.

سیروپ چغندر قند : "ریشه چغندر هنگام جوش آمدن ، شیره ای شبیه شربت قند تولید می کند که به دلیل رنگ گیاه آن زیبا است" این را دانشمند قرن شانزدهم ، اولیویه دو سرس ، که فرآیندی برای تهیه شربت قند از چغندر قرمز معمولی کشف کرد ، نوشت.

سیروپ Maidenhair : شربت تهیه شده از آدیانتوم

سیروپ Treacle : مانند هر شربت بلوری نیست که در حین تصفیه قند تهیه می شود. یک نوع کم رنگ و یک نوع تیره تر است که به عنوان پتک سیاه شناخته می شود.  پتک سیاه یا ملاس ، دارای طعم متمایز قوی ، کمی تلخ و رنگ غنی تر از شربت طلایی است.

سیروپ یوت(yeot) : می توان آن را به صورت مایع یا جامد ، به صورت شربت ، تافی یا آب نبات تهیه کرد.


تاریخ: 1399/08/27 02:31 ب.ظ | دفعات بازدید: 149


نظرات