ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

هر آنچه که باید در رابطه با دله ، قهوه جوش عربی بدانیدسرو قهوه عربی در جوامع عربی بعنوان یکی از جنبه های مهم مهمان نوازی شناخته می شود و به عنوان یک عمل سخاوتمندانه و تشریفاتی محسوب می شود ، همچنین سرو قهوه از دیرباز یکی از اعضای اصلی در برگذاری جلسات و گردهمایی های سنتی ، عروسی ها و طیف گسترده ای از رویداد های اجتماعی بوده است . قهوه ، به ویژه قهوه عربی بخشی اساسی از فرهنگ و سنت آشپزی در خاورمیانه است و مانند بسیاری دیگر از سنت های آشپزی دستور العمل طبخ قهوه عربی یا Qahwa در عربستان با بقیه کشور ها متفاوت است . در واقع طبخ آن مانند روش اصلی تهیه قهوه (قهوه ترکی) البته با ایجاد تغییراتی در آن صورت می گیرد .


معرفی دله ، قهوه جوش عربی :


دله به عنوان یک قهوه جوش سنتی در فرهنگ عربستان شناخته می شود که قرن ها برای طبخ و سرو قهوه مورد استفاده قرار گرفته است . قهوه عربی یا قهوه خلیجی دارای طعم تندی می باشد که طی یک دستور العمل چند مرحله ای آماده می شود و علاوه بر مصارف روزانه در اعیاد مهم سرو می شود . بادیه نشینان عربی از این قهوه جوش بعنوان یک رسم و سنت در آماده سازی و سرو قهوه برای نشان دادن میزان مهمان نوازی ، سخاوت و ثروت استفاده می کردند .

در بسیاری از مناطق خاورمیانه دله همچنان برای معاشرت و برقراری ارتباط با دوستان و جلسات کاری ، جشن های تولد ، جشن های ازدواج و عزاداری ها مورد استفاده قرار می گیرد.جالب است بدانید در شهر های جنوبی کشور عزیزمان ایران نیز از قهوه جوش دله برای آماده سازی قهوه استفاده می کنند و برای آن ارزش و جایگاه ویژه ای قائلند .
دله به طور معمول طلایی یا نقره ای رنگ می باشد و جنس آن از مس یا استیل است . اما برای موارد خاص از برنج ، فولاد ، نقره و حتی طلای 24 عیار برای ساخت آن استفاده می شود که نشان دهنده میزان ثروت و قدرت اجتماعی است که در مراسمات سلطنتی و خاص از آن استفاده می کنند .

دله چنان نقش مهمی در هویت و فرهنگ کشور های عربی ایفا می کند که نقش آن در ضرب سکه ها ، روی اسکناس ها و همچنین آثار هنری و عمومی استفاده می شود ، همچنین بر روی قهوه جوش دله عموما طراحی های بسیاری صورت می گیرد و آن را با نقوش هندسی ، طرح گیاهان ، حکایت از صحنه ها و اشعار عاشقانه و حماسی عربی تزئین می کنند و همچنین در این تزئینات از سنگ های قیمتی و عاج نیز استفاده می کنند .

 

قسمت های مختلف قهوه جوش دله :


قهوه جوش دله ظاهری متمایز و بسیار خاص از سایر قهوه جوش ها دارد . قهوه جوش دله بدنه ای مشابه یک کوزه دارد . که سطح کفی آن پهن و قسمت کمره ی قهوه جوش باریک شده و دوباره در قسمت بالایی آن عرض پهن تری دارد و توسط یک درب گلدسته مانند پوشانده شده است و همچنین دارای یک دسته برای جابجایی آسان تر می باشد. قسمتی که قهوه از آن خارج می شود یک خروجی بلند منقار مانند بسیار جالب و زیباست که بر قسمت بالایی قهوه جوش دله نصب شده است که عموما با یک فلپ فلزی برای گرم نگه داشتن قهوه و تثبیت عطر و طعم آن پوشانده شده است . دله با ظاهر بسیار زیبایی که دارد یکی از وسایلی است که علاه بر کاربردی بودنش، در تزئین منازل و آشپزخانه ها و یا رستوران های سنتی و کافه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

 

طرز استفاده از قهوه جوش دله :


بسیاری از مردم عرب و خاور میانه طرز استفاده از قهوه جوش دله را بصورت نهادینه یاد دارند و به اصطلاح گفته می شود که طریقه استفاده از آن در خون آنهاست . اما ما در اینجا طرز استفاده از آن را مرحله به مرحله برای شما توضیح داده ایم تا بتوانید با قهوه جوش دله ای که در اختیار دارید بهترین نوشیدنی قهوه را آماده و نوش جان کنید . قهوه خلیجی یا عربی در ابتدایی ترین حالت خود دارای ترکیبات و دستورالعمل ساده ای است که میتوان از آب ، قهوه تفت داده شده ، هل آسیاب شده و البته قهوه جوش دله نام برد .

این مواد پس از آماده شدن و جوشیدن در قهوه جوش بصورت فیلتر نشده در فنجان های دمیتاس سرو می شوند .  به صورت سنتی مرسوم است که علاوه بر قهوه آسیاب شده ادویه هایی نظیر هل ، میخک و زعفران را به ترکیب اضافه کنند تا نوشیدنی قهوه طعم بهتری پیدا کند .

مرسوم است که قهوه عربی یا خلیجی به همراه خرما ، میوه خشک و شیرینی های سنتی میل شود . همچنین برای سرو کردم آن از آداب و رسوم خاصی پیروی می شود ، برای مثال قهوه در مقابل مهمانان آماده می شود و اگر در جمع یک فرد سید باشد ابتدا از ایشان پذیرایی می شود در غیر این صورت پذیرایی از فرد بزرگ حاضر در جمع شروع می شود .
قبل از اینکه شروع به آماده کردن قهوه کنید ابتدا لازم است که تصمیم بگیرید طعم قهوه تان به چه مقدار قوی یا ملایم باشد که در ادامه مطلب برای شما مشخص می کنیم که از چه مقدار قهوه و آب برای کدام طعم باید استفاده کرد :

½ قاشق غذا خوری قهوه آسیاب شده برای 250 میلی گرم آب = قهوه ای با طعم ضعیف یا کم کافئین
1 قاشق غذا خوری قهوه آسیاب شده برای 250 میلی گرم آب = قهوه ای با طعم ملایم
2 قاشق غذا خوری قهوه آسیاب شده برای 250 میلی گرم آب = قهوه ای با طعم قوی یا پر کافئین

  1. هنگامی که ترکیب مورد نظر خود را آماده کردید وقت آن است که مراحل آماده سازی قهوه را به ترتیب زیر طی کنید .
  2. قهوه جوش دله را به مقدار لازم آب پر کنید و آن را روی شعله ملایم گاز یا آتش قرار دهید .
  3. هنگامی که آب درون قهوه جوش به نقطه جوش رسید آن را از روی حرارت برداشته و به مدت 30 ثانیه اجازه دهید که خنک شود .
  4. سپس مقدار کافی از قهوه آسیاب شده را درون قهوه جوش بریزید و به خوبی آنرا به هم بزنید .
  5. قهوه جوش دله را دوباره بر روی حرارت قرار دهید (شعله و حرارت باید کم باشد) و به مدت دو دقیقه آنرا به آرامی و به طور مداوم به هم بزنید و اجازه دهید قهوه به آرامی بپزد . مراقب باشید که قهوه به جوش نیاید و اگر این اتفاق افتاد به آرامی قهوه جوش دله را برای مدت 30 ثانیه از روی حرارت بردارید .
  6. پس از گذشت دو دقیقه که سطح قهوه در قهوه جوش بالا آمد دله را از روی حرار بردارید و ادویه مورد نظر را به آن بیافزایید ، ترکیب را به هم بزنید و سپس آنرا دوباره بر روی حرارت برگردانید و به مدت 2 دقیقه آن را به آرامی به هم بزنید .
  7. پس از گذشت دو دقیقه قهوه شما آماده سرو است . قهوه جوش دله را از روی حرارت بردارید . توجه داشته باشید که این نوع قهوه با شیر سرو نمی شود و سرو آن به همراه خرما ، انواع میوه خشک و شیرینی صورت می گیرد .

قهوه عربی طعم قوی و تندی دارد که مرسوم است برای مقابله با این تلخی از انواع شیرین کننده ها استفاده شود ، امروزه دیده می شود که هنگام سرو از قند یا شکر نیز استفاده می شود .


تاریخ: 1399/07/13 04:49 ب.ظ | دفعات بازدید: 77


نظرات