ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

هر آنچه که باید در رابطه با موکاپات بدانیدهنگامی که حرف از دم کردن قهوه به میان می آید ما با انتخاب های متفاوت و متنوعی مواجه هستیم ، موکاپات ها میتوانند گزینه ی بسیار مناسبی برای آماده کردن قهوه ای مانند اسپرسو باشند که در واقع از قهوه اسپرسو ملایم تر و از قهوه قوی تر هستند ، این دستگاه وسیله ای مناسب برای بدست آوردن طعم جذاب و دلنشین قهوه با صرف هزینه و وقت کمتر میباشد. قهوه موکا نوشیدنی است که توسط موکاپات به عمل می آید . موکاپات یا قهوه جوش رو گازی ظاهری شبیه به پارچ دارد و جنس آن اغلب آلومینیومی است. قهوه موکا نوشیدنی ای بسیار قوی است که به طور کلی میتوان آن را به قهوه اسپرسو تشبیه کرد. روش دم آوری این قهوه بسیار ساده است و بنظر میرسد که دانه های رست شده قهوه دارک بهترین نتیجه را از این روش حاصل کنند. قهوه ای که توسط موکاپات به عمل می آید و از لوله محفظه بالایی خارج میشود و طعم قوی و تیزی دارد و بسیار خوش طعم و غلیظ است . افرادی که طعم تلخ قهوه را نمی پسندند میتوانند به آن شکر اضافه کنند یا همچنین با اضافه کردن آب داغ به آن قهوه آمریکانو آماده و نوش جان کنند.

 

موکاپات چیست ؟

 

نام موکا برگرفته از اسم شهر  Mocha در یمن است که برای سال های زیادی تولید کننده بهترین قهوه جهان بوده است.موکاپات یا اسپرسو ساز رو گازی در سال 1930 در ایتالیا توسط Alfonso Bialetti طراحی و ساخته شد و ومدل های متفاوتی از این دستگاه توسط کمپانی Bialetti تولید و برای فروش در اختیار عموم قرار گرفت. پس از گذشت زمان کوتاهی موکاپات در آشپزخانه همه ی خانه ها در ایتالیا حضور داشت و تبدیل به یک وسیله سنتی ایتالیایی برای دم کردن قهوه در سراسر جهان به خصوص در آمریکای لاتین و اروپا شد. یکی از دلایل شهرت روز افزون این وسیله سهولت استفاده از آن و همچنین مقدار زمان کوتاهی است که برای دم کردن یک قهوه فوق العاده خوش عطر و خوش طعم صرف میشد که در این روش خاص دم کردن ،  قهوه ای با طعم قوی و استثنائی که یادآور قهوه اسپرسو بود را بعمل می آورد. مکانیزم آن برای استفاده در منزل بسیار ساده و عالی است با این وجود ترفند های بسیار ظریفی برای استفاده و نگهداری از آن در بهترین حالت وجود دارد که میتوان از دمای آب ، نوع قهوه ، مقدار قهوه ، آسیاب قهوه و شدت شعله نام برد که در ادامه به توضیح هر یک  از آنها خواهیم پرداخت.

 

قطعات تشکیل دهنده موکاپات 

 

به طور کلی شکل بسیاری از موکاپات ها شبیه به ساعت شنی است با این حال میتوان موکاپات را در سبک ها و انواع مختلفی از لحظ ظاهری در بازار فروش یافت که ساز و کار همه آنها غالبا یکسان است که با گرم شدن آب در محفظه پایینی و دم کردن قهوه توسط فشار بخار اشباع شده و فشار دادن آب به قهوه آسیاب شده استفاده می کند.

موکاپات ها از سه جزء اصلی تشکیل شده اند ;

مدل اصلی و سنتی آن از سه قطعه آلومینیومی تشکیل شده است.

 1. محفظه بالایی که در آن یک لوله وجود دارد و از آن قهوه از محفظه پایینی به محفظه بالایی منتقل میشود و قهوه دم کشیده و خوش عطر در آن جمع آوری میشود.
 2. صافی که وظیفه ی نگهداشتن قهوه درون سبد و همچنین جلوگیری از ورود آن به لوله انتقال قهوه را بر عهده دارد.
 3. واشر پلاستیکی که از خروج و نشتی آب به خارج از موکاپات جلوگیری میکند و قطعات پایینی و بالایی را به خوبی و با استحکام بر روی هم سوار میکند.
 4. محفظه پایینی یا دیگ بخار که در آن آب ریخته میشود و با به جوش آمدن آب درون آن و ایجاد بخار آب و اشباع آن و همچنین ایجاد فشار یکی از مهم ترین وظایف را در به عمل آوردن قهوه بر عهده دارد که همچنین در این قسمت یک سوپاپ اطمینان تعبیه شده است که وظیفه تنظیم کردن فشار ایجاد شده توسط بخار آب را بر عهده دارد و از انفجار این محفظه جلوگیری میکند.
 5. سبد قهوه که در آن پودر قهوه رست شده ریخته میشود و روی محفظه پایینی قرار میگیرد که در وسط این سبد یک لوله قرار دارد که در محفظه پایینی قرار میگیرد اما ارتفاع آن طوری طراحی شده است که به کف محفظه پایینی برخورد نمیکند ، همچنین بر روی سطح این سبد سوراخ های ریزی قرار دارد که آب از آنها و سپس از قهوه عبور و پس از عصاره گیری به محفظه پایینی میرسد.
 6. سوپاپ دائما باید چک شود تا از بروز اتفاقات خطرناکی مانند انفجار جلوگیری شود.
 7. دسته ی پلاستیکی موکاپات که برای برداشتن موکاپات داغ از روی اجاق گاز و همچنین ریختن نوشیدنی در فنجان استفاده میشود ، که معمولا جنس آن پلاستیک نسوز میباشد.

هنگامیکه این چند قطعه آلومینیومی باهم ترکیب میشوند به طور جادویی و به راحتی برای ده ها سال قهوه ای با کیفیت بالا برای شما فراهم میکنند.

 

ساز و کار موکاپات :

 

جادوی دم کشیدن قهوه در موکاپات عملکرد سه محفظه ای آن می باشد و مانند دستگاه اسپرسو با فشار بخار آب کار میکند. با ریختن آب تازه در محفظه پایینی و قهوه آسیاب شده در فیلتر قیفی وسط و قرار دادن آن روی اجاق گاز نتیجه نهایی بصورت یک قهوه عالی حاصل میشود. آب در محفظه پایینی می جوشد و بخار آن با فشار زیادی که ایجاد میکند ( حدود 2 اتمسفر ) باعث میشود که آب از پودر قهوه موجود در فیلتر عبور کند که اینگونه عصاره قهوه به محفظه بالایی رسیده و جمع میشود.

 

طریقه استفاده از موکاپات :

 

  • ابتدا فیلتر یا سبد پودر قهوه را بردارید و محفظه پایین دستگاه را با آب تا قسمت سوپاپ پر کنید.

  بهتر است که از آب گرم استفاده شود که مدت زمان جوش آمدن آب و تولید فشار بخار کمتر و از سوختن قهوه جلوگیری شود.

  • فیلتر را برروی محفظه پایینی قرار دهید.
  • فیلتر را با قهوه آسیاب شده پر کنید اما توجه داشته باشید که پودر قهوه بصورت فشرده در سبد قرار نگیرد.
  • مطمئن شوید که فیلتر و واشر پلاستیکی در جای خود قرار دارند.

  توجه : واشر لاستیکی قابل تعویض است و باید پس از مدتی مصرف عوض شود.

  • دو محفظه را محکم به هم پیچ کنید.
  • موکاپات را روی گاز قرار دهید.

  توجه : شعله گاز را روی درجه کم قرار دهید.

  • موکاپات را دقیقا هنگامی که قهوه شروع به جوشیدن میکند و دقیقا قبل ازاینکه شروع به بالا آمدن و حباب زدن کرد از روی حرارت بردارید.

  توجه : به قهوه گرمای بیش از حد ندهید و موکاپات را دقیقا هنگامیکه خارج شدن آب  را از لوله با فواصل زمانی کوتاه مشاهده کردید از روی حرارت بردارید تا از استخراج بیش از حد قهوه جلوگیری شود.

  • قبل از اینکه قهوه آماده شده را در فنجان بریزید آنرا با یک قاشق به هم بزنید.
  • دستگاه قهوه جوش را تنها با آب داغ بشویید و قبل از سر هم کردن آن اجازه دهید که قطعات به خوبی خشک شوند.
 •  
 •  

طرز نگه داری و تمیز کردن موکاپات :

 

اگر میخواهید برای بار اول از موکاپات خود استفاده کنید بهتر است اول چند بار قهوه دم کنید و آنرا دور بریزید ، اینگونه روغن موجود در قهوه سطح آلومینیوم را میپوشاند و در این صورت قهوه دم شده طعم فلز به خود نمیگیرد و طعم خالص و دلنشین قهوه به دست می آید. توجه داشته باشید که هیچ گاه موکاپات را با آب و صابون و یا اسفنج های خشن نشویید ، اینگونه تمام روغن موجود در قهوه که سطح آلومینیوم را پوشش داده بود از بین میرود و قهوه شما طعم مایع شوینده و یا فلز آلومینیوم را به خود میگیرد کافی است که هربار پس از استفاده تمام اجزای موکاپات را از هم جدا کنید و صبر کنید تا کمی با دمای محیط سازگار شود سپس آن را با آب گرم بشویید و با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید و آنرا روی قفسه خشک کن بگذارید تا کاملا خشک شود. همچنین توجه داشته باشید که هیچ گاه موکاپات را با ماشین ظرفشویی نشویید.

قبل از اینکه قطعات موکاپات را به هم ببندید و آنرا در کمد یا کابینت بگذارید مراقب باشید که تمامی قطعات به خوبی و بصورت کامل خشک شده باشند ، هرگونه رطوبت باعث ایجاد حباب های تیره رنگی میشود که شبیه به رشد کپک میباشد. اگر به صورت اتفاقی مجبور شدید آنرا در چنین شرایطی و با وجود رطوبت نگه دارید و شاهد حباب های تیره رنگ شدید بهتر است که موکاپات را با آب گرم و اسفنج نرم صابونی بشورید که در این صورت ر.غن قهوه شما از بین خواهد رفت .

همچنین اگر به ندرت از موکاپات استفاده می کنید در نظر داشته باشید که روغن قهوه سطح آلومینیوم طعم تندی پیدا میکند و در این صورت بهتر است که اول آنرا با آب گرم و صابون بشویید و سپس با یک پارچه نرم آنرا حسابی تمیز کنید سپس موکاپات شما مثل روز اول قابل استفاده است تا قهوه با کیفیتی در آن دم کنید و نوش جان کنید. سعی کنید هنگام آماده سازی قهوه موکاپات را خیلی محکم نکنید ، گفته میشود در این صورت واشر لاستیکی با سرعت بیشتری فرسوده میشود اما اگر آن را به اندازه کافی محکم نکنید ممکن است پس از جوش آمدن آب از آن نشت کند و روی اجاق گاز شما بریزد . واشر لاستیکی موکاپات ها قابل تعویض است و در صورت فرسوده شدن آن میتوانید به راحتی واشر لاستیکی فرسوده را با یک واشر نو تعویض و جایگزین کنید

 

برای موکاپات چه نوع قهوه ای باید انتخاب کنیم ؟

 

یکی از رموز موفقیت در کار با موکاپات انتخاب قهوه مناسب برای مصرف است. صرف نظر از موکاپاتی که استفاده میکنید اگر از قهوه مناسب و آسیاب شده استفاده نکنید تمام تلاش شما برای نوشیدن یک فنجان قهوه با کیفیت بی نتیجه خواهد ماند.

به همین دلیل شما به یک آسیاب حرفه ای برای تولید بافت لازم نیاز دارید ، که بهتر است اغلب به قهوه های آسیاب شده آماده که قبلا توسط دستگاه های حرفه ای آسیاب و بسته بندی شده اند اعتماد کنید. قانون اصلی برای انتخاب بافت مناسب قهوه آسیاب شده استفاده از آسیاب هایی است که نسبتا ریز هستند ولی همچنین باید کمی درشت تر از پودر قهوه ای باشد که در دستگاه اسپرسو مورد استفاده قرار میگیرد. توجه داشته باشید که همیشه از قهوه تازه استفاده کنید ، اگر پودر قهوه برای مدت زمان طولانی مانده باشد یا در معرض هوا قرار گرفته باشد قطعا نتیجه نهایی باب میل شما نخواهد بود. پس از باز کردن بسته بندی ، قهوه آسیاب شده را در یخچال یا مکانی تاریک نگه داری کنید ؛ بهتر است از یک ظرف ضد آب و رطوبت هوا استفاده شود در غیر این صورت قهوه شما طعم بیات و تلخی خواهد داشت.


تاریخ: 1399/07/07 04:28 ب.ظ | دفعات بازدید: 184


نظرات