ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

هر آنچه که باید در رابطه با کافه لاته بدانیددر ایتالیا ، کافه لاته تقریبا همیشه در خانه ، فقط برای صبحانه تهیه می شود.  قهوه را با قابلمه موکا دم کرده و در یک فنجان حاوی شیر گرم ریخته می شود.  (برخلاف نوشیدنی لاته "بین المللی" ، شیر موجود در لاته اصل ایتالیایی کف نمی کند و در حین نوشیدن، شکر توسط نوشنده اضافه می شود). در خارج از ایتالیا ، یک کافه لاته به طور معمول در یک لیوان یا فنجان 240 میلی لیتری (یک لیوان 8 لیتری) با یک بطری استاندارد اسپرسو ( 30 میلی لیتر یا 1 میلی لیتر اونس ، یا دو برابر ، 60 میلی لیتر یا 2 اونس) تهیه می شود. و پر از شیر بخارپز شده ، با یک لایه شیر کف دار به ضخامت تقریباً 12 میلی متر (1⁄2 اینچ) پر میشود.  در ایالات متحده ، یک لاته با 3٪ قند یا حتی بیشتر به شدت شیرین می شود.

این نوشیدنی مربوط به دسته ی کاپوچینو است ، با این تفاوت که کاپوچینو از اسپرسو و شیر بخار پز شده با لایه ای از کف شیر 20 میلی متر (0.79 اینچ) تشکیل شده است.  نوع مشابهی که در استرالیا و نیوزیلند یافت می شود مشابه لاته ، سفید رنگ است که در فنجان های سرامیکی کوچکتر با شیر کف کرده تهیه می شود. در ایالات متحده گاهی از این نوشیدنی به عنوان کاپوچینوی مرطوب (wet cappuccino) یاد می شود.

روش های سرو کافه لاته :

در بعضی موسسات ، لاته ها را در لیوان روی بشقاب با دستمال می بندند تا لیوان را داغ نگه دارد. یک لاته گاهی در یک کاسه سرو می شود.  در اروپا ، به ویژه اسکاندیناوی ، از این روش سرو به عنوان یک کافه au lait یاد می شود. هنر لاته که به طور فزاینده ای در ایالات متحده و اروپا رایج است ، منجر به سبک های جدید قهوه سازی شده و ایجاد آن اکنون به عنوان یک شکل هنری محبوب شناخته شده است.  این مایع با ریختن شیر بخارپز و غالباً کف دار در قهوه ایجاد می شود ، این مایع به گونه ای در نوشیدنی وارد می شود که الگوها در بالای قهوه قابل تشخیص هستند.  الگوهای معروف می توانند شامل قلب ، گل ، درخت و سایر اشکال نمایش ساده از تصاویر و اشیا باشند.

در آسیای جنوبی ، آسیای شرقی و آمریکای شمالی ، انواع محلی چای ها با شیر بخار پز یا کف شده ترکیب شده و "چای لاته" ایجاد می کنند.  اکنون قهوه و چای فروشی ها نسخه های لاته گرم یا سرد ماسالا چای ، ماتچا و چای شیر را ارائه می دهند.  یک لته ارل گری به عنوان "London Fog" شناخته می شود. طعم دهنده های دیگری را می توان به لاته اضافه کرد تا مطابق با سلیقه نوشیدنی باشد.  وانیل ، شکلات و کارامل همه از انواع محبوب هستند.

در آفریقای جنوبی یک نوع لاته قرمز با چای رویبوس تهیه می شود و به عنوان یک جایگزین بدون کافئین برای چای سنتی یا لاته قهوه شناخته شده است. نسخه جایگزین لاته را می توان با شیر سویا یا شیر جو دوسر تهیه کرد ، زیرا هر دو توانایی کف مثل شیر گاو را دارند، چنین گزینه هایی در میان افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز و گیاهخواران محبوب هستند.

Sea Salt Latte ، نوع مشهوری از سبک سنتی لاته است که با کف شیر نمکی روی یک قهوه برپایه اسپرسو ساخته می شود ، این لاته اولین بار توسط کافه بین المللی 85C Bakery Cafe اختراع و رایج شد.

لاته ی یخ، در ایالات متحده ، یک لاته یخ زده معمولاً اسپرسو و شیر سرد است که روی یخ ریخته می شود. برخلاف لاته گرم ، معمولاً شیر پخار پز کف دار نیست . در لاته های یخی اغلب شربت یا شربت های طعم دهنده اضافه می شود ، اگرچه دوست دارن طعم واقعی لاته ترجیح می دهند که فقط از قهوه و شیر استفاده کنند. این لاته همیشه با یخ مخلوط شده سرو می شوند. اسپرسو می تواند از قبل سرد شود (گاهی اوقات به عنوان مخلوطی از اسپرسو و شیر) یا حتی از قبل منجمد شود تا از گرم شدن نوشیدنی جلوگیری کند.

گام های ساده برای تهیه یک شیر خامه ای ، مخملی با فوم صاف و کیفیت بالا:

هنگامی که شیر را برای یک لاته و سایر نوشیدنی های اسپرسو بخارپز می کنید ، در حال تزریق هوا به شیر هستید تا یک شیر خامه ای و مخملی با طعم بسیار غنی ایجاد کنید.  باریستای ماهر یک کف صاف و بدون حباب های بزرگ ایجاد می کند ، بنابراین این کف شیر با اسپرسو به خوبی ترکیب می شود.

-نکاتی برای شیر و کف کامل :

از شیر خیلی سرد استفاده کنید.  درست قبل از استفاده آن را از یخچال خارج کنید و سپس پارچ بخارپز خود را حدود یک سوم پر کنید.  آن را کامل پر نکنید زیرا وقتی شیر را بخارپز کنید و هوادهی کنید ، حجم آن دو برابر یا حتی سه برابر می شود.

انتخاب خوب یک شیر با چربی یک درصد یا دو درصد است زیرا باعث ایجاد کف بهتر نسبت به شیر کامل و طعم بهتر از شیر کم چرب می شود.  در حالی که وقتی از شیر با چربی بیشتری استفاده می کنید حجم شیر زیاد نخواهد شد ، طعم و مزه آن غلیظ تر خواهد بود.

قبل از شروع بخار دادن / هوادهی شیر ، عصاره بخار را پاکسازی کنید تا از شر آب موجود در آن خلاص شوید.  این کار را با قرار دادن یک حوله مرطوب در بالای قسمت عصای بخار انجام دهید و سپس بخار را برای چند لحظه روشن کنید.

هنر بخار دادن لاته :

اکنون میله بخار را درون شیر در پارچ بخار قرار داده و بخار را روشن کنید در حالی که گرز بخار را کمی از مرکز خارج می کنید تا شیر به صورت دورانی شروع به جریان کند. میله بخار را در زیر آب نگه دارید زیرا اگر اجازه دهید نوک چوب بالای سطح شیر بیاید حباب های بزرگ و نامطلوبی ایجاد می کند و همچنین باعث پاشیده شدن می شود

اطمینان حاصل کنید که نوک چوب بخار دقیقاً در زیر سطح شیر باقی بماند، به صدایی که فرایند تولید می کند با دقت گوش دهید - به نظر می رسد شبیه چیزی است که روی کوره سرخ می شود.  هنگامی که به این صدا می رسید ، می دانید که محل مناسبی را برای عصای بخار برای تزریق هوا به شیر در اختیار دارید. وقتی مکان مناسبی برای نگهداری عصای بخار در شیر پیدا کردید ، دیگر نیازی به حرکت دادن پارچ بخار نیست زیرا زاویه پارچ و فشار وارد شده از عصای بخار ، حرکت دایره ای شیر را حفظ می کند.

بر اساس نوع نوشیدنی اسپرسو که تهیه می کنید ، میزان کف مورد نیاز خود را اندازه بگیرید.  به عنوان مثال ، اگر یک کاپوچینو درست می کنید ، به مقدار کافی کف نیاز دارید ، بنابراین اجازه دهید که عصای بخار کمی بیشتر از یک لاته در نزدیکی سطح بماند.

اشتباهات مشترک در طول بخار دادن لاته :

ساختن لاته مهارتی است که با تکرار و تمرین هدفمند به بهترین وجه آموخته می شود - هر نوشیدنی فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید و اصلاح اشتباهات گذشته برای یک لاته کامل است.  در اینجا چند نکته وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

-به کیفیت کف توجه داشته باشید و اگر حباب های بزرگ و کف بسیار کمی وجود دارد ، عصای بخار را کمی عمیق تر غرق کنید تا فشار بخار بیشتری ایجاد شود.

-دمای شیر را در طی فرآیند بخار دهی و هوادهی بررسی کنید.  هنگامی که دما به حدود 145 درجه فارنهایت رسید بخارپز را متوقف کنید تا از گرم شدن بیش از حد و سوختن شیر جلوگیری شود.  این باعث ایجاد طعم نامطبوع می شود و نوشیدنی اسپرسو شما را آلوده می کند.

-اگر چند حباب بزرگ در بالای پارچ وجود داشته باشد ، به آرامی چندین بار پایین پارچ بخار را روی پیشخوان بزنید، این کار حباب ها را کاهش می دهد.

-پس از اتمام بخار دادن و هوادهی شیر ، با استفاده از یک حوله مرطوب ، عصای بخارپز را تمیز کنید.  در حالی که حوله روی نوک میله بخارپز قرار می گیرد ، برای لحظه ای بخار را نیز روشن کنید.  با این کار از شر شیر که در نوک آن باقی مانده است خلاص می شوید.

تاریخچه کافه لاته :

در اوایل سال 1847 از اصطلاح انگلیسی Caffe Latto و سپس مقاله سفرهای ایتالیایی توسط ویلیام دین هاولز در 1867 که اصطلاح caffe latte را به کار برد استفاده شد. کنت دیویدز ، نویسنده و منتقد محترم قهوه ، نوشته است که Caffe Latte اساساً یک اختراع آمریکایی است و حتی در ایتالیا اولین بار فقط در مکانهایی با گردشگران غالباً آمریکایی در ایتالیا یافت شد. برخی می گویند Caffe Latte برای آمریکایی ها ساخته شده است زیرا کاپوچینو سنتی بسیار قوی و غلیظ بود بنابراین شیر بخارپز بیشتری به آن اضافه می شد.


تاریخ: 1399/08/30 01:56 ب.ظ | دفعات بازدید: 127


نظرات