ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

 • قهوه سبز چیست؟

نوشیدنی قهوه ای که ما مصرف می کنیم از دم آوری پودر قهوه به روش های گوناگون تهیه می شود. پودر قهوه به نوبه خود از آسیاب دانه قهوه درست می شود اما دانه هایی که آسیاب می شوند، همان ها نیستند که از گیاه قهوه چیده شده اند. دانه قهوه برای رسیدن به فنجان، راه درازی طی می کند و پیش از آسیاب باید فرآوری شود. اگر برایتان پیش آمده باشد که دانه سبز قهوه را در دست بگیرید و بو کنید احتمالا باعث تعجب شما شده است چرا که از بو و عطر مشهور قهوه چندان اثری در این دانه ها پیدا نمی شود. دانه سبز تا رسیدن به فنجان، یک مرحله بسیار مهم را طی می کند که همان بوداده شدن یا رُست است. در طی حرارت دیدن، به تدریج ترکیبات بی نظیری که بوی قهوه را به وجود می آورند آزاد می شوند. دانه های قهوه ای رنگی که معمولا به عنوان دانه قهوه شناخته می شوند، در واقع دانه های بوداده هستند. 

 • دانه قهوه سبز و دانه قهوه رست شده

نوشیدنی قهوه، حاوی ترکیبات مفیدی برای سلامتی است اما واقعیت این است که بخش اعظم شهرتی که نوشیدنی قهوه بدست آورده است به خاطر عطر و طعم ویژه آن و نیز خواص آرام بخش مربوط به کافئین موجود در قهوه است. اما قهوه سبز مسیر متفاوتی را برای مطرح شدن طی کرده است.

 • تفاوت قهوه سبز و قهوه رُست شده در چیست؟

در نگاه اول، تفاوت در رنگ و بافت آن ها است که جلب توجه می کند. بوی آشنای قهوه فقط بعد از رُست است که به مشام می رسد و بافت سفت و سخت دانه سبز نیز بعد از رُست (بسته به درجه آن) بسیار نرم تر و شکننده تر می شود. تفاوت اصلی اما در ترکیباتی است که به چشم نمی آیند. گروهی از ترکیبات مختلف به نام اسید کلروژنیک (chlorogenic) در دانه قهوه وجود دارند که عامل بخش زیادی از اقبال عمومی به قهوه سبز هستند. در مطالعات مختلفی نشان داده شده که احتمالا این ترکیبات نقش بسیاری در بهبود کارکردهای زیستی دارند از جمله اینکه در تنظیم قند خون و میز کاهش ریسک حمله قلبی موثر هستند. در طی عملیات رُست، و به میزانی که دانه سبز حرارت می بیند، این ترکیبات را از دست می دهد. اسیدکلروژنیک موجود در دانه سبز در اثر حرارت شکسته می شود و میزان آن در دانه قهوه بسیار افت می کند. اگرچه همچنان در قهوه رُست شده نیز وجود دارد. البته این ترکیبات تنها گروه از موادی نیستند که در اثر حرارت و فرآوری، میزان شان کم می شود یا به صفر می رسد. تفاوت عمده دانه سبز قهوه و قهوه رُست شده از همین جا ناشی می شود. به طور خلاصه، دانه سبز از آن جایی که فرآوری نشده ترکیبات مفید گیاه قهوه را بیشتر حفظ کرده است و در خود دارد. 

دانه قهوه سبز

درمورد ماده مورد توجه کافئین باید گفت که مقدار کمی از این ماده تحت تاثیر حرارت دهی فرآیند رُست قرار می گیرد ولی در نهایت تفاوت قابل توجهی در دانه رُست شده دیده نمی شود و با اندکی اغماض می توان گفت که هر دو این دانه ها میزان کافئین تقریبا مشابهی دارند و از این رو در مصرف قهوه سبز باید به کافئین دار بودن آن دقت و توجه داشت.

 • خواص قهوه سبز

به ندرت پیش می آید که کسی به خاطر طعم قهوه سبز به آن علاقمند شود و مصرف کننده دایمی این نوع قهوه باشد. قهوه سبز به نسبت قهوه رُست شده طعم ملایمی دارد و عطر و بوی آن بیش از آن که یادآور قهوه باشد، به دم نوشهای گیاهی و طبیعی شباهت دارد. طرفداران قهوه سبز اما بیشتر به خاطر خواص آن و فوایدی که برای سلامتی دارد به سمت اش می روند. درواقع هدف از نوشیدن قهوه سبز معمولا تفریح، لذت و آرامش نیست. افراد هنگام سرکشیدن قهوه سبز، در اندیشه ویژگی های خاص آن هستند که شاید مشهورترین و جذاب ترین شان کاهش وزن و لاغری باشد.

کاهش وزن و لاغری

داستان از یک برنامه تلوزیونی پرطرفدار شروع شد. دکتر اُز (Dr. Oz) نام برنامه تلوزیونی بسیار پرطرفداری است که از سال 2009 در آمریکا تولید می شود و تا کنون نزدیک 1680 قسمت از آن پخش شده است. سازنده برنامه یک پزشک اصالتا ترک (Mehmet Cengiz Öz) و استاد دانشگاه کلمبیا است که موضوعات مختلف درمورد بهداشت و سلامت را در برنامه مطرح می کند. سال 2012، قهوه سبز در این برنامه به عنوان راه حلی معجزه آمیز برای لاغری اعلام شد. این برنامه بسیار بحث برانگیز گشت و توجه گسترده ای که معطوف قهوه سبز شده بود تا امروز ادامه پیدا کرده است. 

برنامه دکتر اوز dr oz درباره قهوه سبز

قهوه سبز چگونه بر لاغری تاثیر می گذارد؟

این تاثیر به واسطه دو کارکرد مختلف این گیاه انجام می شود:

 • 1. افزایش و بهبود متابولیسم: ترکیبات قهوه سبز موجب تقویت متابولیسم می شوند. این مواد گلوکز آزاد شده در خون را افزایش داده و این فرآیند منجر به کم شدن قند در برخی بافت ها و استفاده شدن چربی ذخیره یا همان چربی سوزی برای تامین انرژی بدن می شود.
 • 2. کاهش اشتها: ترکیباتی در قهوه سبز وجود دارند که سبب تاخیر در احساس گرسنگی پس از مصرف غذا می شوند.
 •  
 • توجه به این نکته ضروری است که عملکرد این ترکیبات همانند هر ماده دیگری بستگی زیادی به ویژگی های فیزیکی، سلامتی، سن، سبک زندگی و... دارد. در نتیجه، تاثیرهای دیده شده در افراد مختلف تفاوت های زیادی باهم دارند. نحوه درست مصرف قهوه در کنار توجه به تغذیه، ورزش و سایر عوامل سلامتی می تواند در گرفتن نتیجه مورد نظر موثر باشد.

 • قهوه سبز دم شده

دیگر خواص مفید قهوه سبز

قهوه سبز احتمالا در کاهش ریسک ابتلا به بیماری های مزمن همچون دیابت و برخی مشکلات قلبی موثر است.

قهوه می تواند در فرآیند پپیری سلول های بدن موثر باشد و آن را کُند نماید.

ترکیبات موجود در قهوه سبز بر سلامت پوست موثر هستند

کافئین موجود در قهوه بر تمرکز، بهبود عملکرد ذهن و ایجاد آرامش موثر است.

ترکیبات قهوه سبز می توانند بر کاهش کلسترول خون و تنظیم قند خون تاثیرگذار باشند

قهوه باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می شود.

برای خرید قهوه با کیفیت کلیک کنید

آیا مصرف قهوه سبز عوارض جانبی دارد؟

پاسخ مثبت است. البته باید گفت مصرف هر ماده ای می تواند با توجه به شرایط بدن و نوع ماده تاثیرات ناخواسته ای داشته باشد.

درمورد کافئین، تاثیرات منفی عصاره قهوه سبز تا حدی شبیه قهوه رُست شده است. عوارض جانبی شایع کافئین عبارتند از:

 1. ناراحتی معده

 2. افزایش ضربان قلب 

 3. مشکل در خواب

 4. بی قراری اضطراب

توصیه می شود در صورت مواجه با این علایم هنگام مصرف خوراکی های کافئین دار، با پزشک خود مشورت نمایید.

همچنین اگر در حال مصرف دارو و یا درحال رعایت رژیم های غذایی خاصی هستید، بهتر است درمورد مصرف قهوه از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

خواص و عوارض قهوه سبز

روش مصرف

میتوان قهوه سبز را به دو روش مصرف مستقیم و دم آوری مصرف کرد. پیشنهاد ما استفاده از روش مصرف مستقیم است چرا که در روش دم کردن , حرارت باعث کاهش خاصیت آنتی اکسیدانی آن و به همان نسبت کاهش خواص آن می شود.

 • 1- مصرف مستقیم
 • نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی یک قاشق چایخوری قهوه سبز آسیاب شده بسیط را برروی زبان خود ریخته و یک لیوان آب از روی آن میل کنید. در صورتی که معده حساسی دارید، میتوانید یک قاشق چاخوری قهوه سبز را با ماست مخلوط کرده و میل کنید.
 • 2- دم کردن
 • • آب جوش آماده کنید. دمای مناسب برای دم کردن قهوه سبز 75 الی 80 درجه سانتی گراد است. باید چند دقیقه صبر کنید تا آب به این دما برسد. اگر دماسنج ندارید، حدود 3 دقیقه صبر کنید. پس از این زمان دمای آب در این حدود خواهد بود.
 • • یک تا دو قاشق چایخوری پودر قهوه سبز را درلیوان بریزید
 • • 150 سی سی آب 75 الی 80 درجه را به قهوه اضافه کنید
 • • به مدت 8 دقیقه صبر کنید تا قهوه سبز دم بکشد
 • دم کردن قهوه سبز
 •  

حرف آخر

 • قهوه سبز همانند قهوه رُست شده ای که برای ما آشناتر است، سرشار از مواد مفید و مغذی است. مصرف آن اما سابقه زیادی ندارد چرا که عطر و بوی دلپذیر این دانه ها تنها پس از رُست بروز می کند و آزاد می شود. ترکیبات دست نخورده قهوه سبز که دور از فرآوری و حرارت زیاد دست نخورده باقی مانده اند، خواص و فواید فراوانی دارند. با این وجود برای مقاصد سلامتی بسیار بهتر است که با مشورت پزشک و همراه کردن ورزش و تغذیه صحیح از این ماده استفاده کنید. به دلیل وجود کافئین و برخی ترکیبات دیگر، بهتر است اگر بیماری مزمنی دارید و یا دارو مصرف می کنید و نیز اگر در حال رعایت رژیم غذایی هستید، با پزشک خود درمورد مصرف قهوه و میزان درست آن مشورت کنید.
 • پودر قهوه سبز بسیط با استفاده از با کیفیت ترین دانه های سبز تهیه شده است و با رعایت تمام اصول نگهداری، بصورت تازه و روزانه آسیاب می شود. قهوه سبز بسیط را می توانید از فروشگاه بسیط کالا تهیه کنید. در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و مشورت در مورد قهوه و نحوه استفاده، با ما تماس بگیرید. از تماس شما خوشحال خواهیم شد.
 •  

تاریخ: 1399/03/01 11:25 ق.ظ | دفعات بازدید: 1200


نظرات