ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

وایت کافی چیست؟دانه های قهوه قبل از برشته شدن ، سبز هستند. وایت کافی به سادگی دانه های قهوه است که تا نیمی از راه و در دمای پایین بو داده شده و به آن رنگ سفید و طعم مغزدار داده شده است. وایت کافی با بو دادن دانه های قهوه در دمای پایین تر و با نیمی از زمانی که قهوه معمولی بو داده است ، درست می شود. وایت کافی نیم پز است!  به بیان دقیق تر ، وایت کافی حدود 325 درجه برشته می شود در حالی که قهوه کاملاً بو داده تا 450 درجه تا 480 درجه برشته می شود. وایت کافی را به عنوان یک استیک نیم پز و آب دار در نظر بگیرید. می توانید وایت کافی را در خانه تفت دهید اما اگر وقت و انرژی ندارید ، اکنون این قهوه به اندازه ای محبوب است که می توانید آن را به راحتی بصورت آنلاین پیدا کنید.

وایت کافی از همان دانه های قهوه سبز سخت است که قهوه معمولی نیز از آن بدست می آید.  بسته به مخلوط دانه های قهوه می تواند Robusta یا Arabica باشد. کیفیت دانه قهوه بسیار مهم است و می تواند طعم و مزه کلی قهوه را بعد از دم کردن تحت تأثیر قرار دهد. (ممکن است با قهوه سفید مالزیایی که نوعی نوشیدنی قهوه است که از بو دادن دانه های قهوه با مارگارین تهیه می شود و با شیر غلیظ شده شیرین در یک فنجان مخلوط می شود اشتباه گرفته شود. وایت کافی که اکنون توصیف می کنیم در ایالات متحده آغاز شده است.)

تاریخچه ی وایت کافی

در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان ، "وایت کافی" برای اشاره به قهوه معمولی که شیر ، خامه یا "سفید کننده" دیگری به آن اضافه شده باشد استفاده میشود، گرچه این اصطلاح تقریباً در ایالات متحده سابقه زیادی ندارد ، اما همان  نوشیدنی را می توان بعنوان "لایت کافی" در منطقه شهر نیویورک ، "قهوه سبک" ، "قهوه با شیر" یا "قهوه معمولی" در نیوانگلند و شهر نیویورک نامید. انواع کرم ، که اغلب در ایالات متحده "خامه" نامیده می شوند ، می توانند از شیر لبنی ، مشتقات شربت ذرت ، سویا یا محصولات مغز دار تهیه میشوند.  شیرین کننده های مورد استفاده شامل شکر یا مواد مصنوعی هستند. وایت کافی را باید از انواع دیگر کافی ها متمایز کرد ، به این دلیل که در وایت کافی از شیر سرد یا  سفید کننده دیگر استفاده می شود ، در حالی که در کافی های دیگر از شیر گرم یا بخارپز استفاده می شود.

مالزی

در مالزی ، وایت کافی اصلی از شهر قدیمی Ipoh شروع شد و نوشیدنی بود که از دانه های بو داده شده در مارگارین ، آسیاب شده ، دم کرده و با شیر تغلیظ شده شیرین تهیه می شد.  وایت کافی Ipoh Oldtown همچنان در سراسر کشور محبوب است.  با این حال ، "وایت کافی" در مالزی اغلب بخاطر سادگی در نحوه تهیه و ارائه نوشیدنی همراه با شیر یا خامه اضافه شده اشاره دارد.

بازدیدکنندگان خارج از کشور که دانه های قهوه تفت داده شده با مارگارین را غیرمعمول می دانند (به دلیل کمی طعم کاراملی آنها) اغلب گمراه می شوند و معتقدند نوعی دانه قهوه بومی در مالزی وجود دارد که "دانه وایت کافی" نامیده می شود. تولیدکنندگان محلی قهوه اکنون پودر قهوه فوری را با خامه ساز یا سفیدکننده غیر لبنی و شکر مخلوط می کنند و مخلوط 3 در 1 را نیز به عنوان وایت کافی به بازار عرضه می کنند.  این مخلوط توسط مالزیایی ها در خانه یا محل کار به عنوان یک نوشیدنی مناسب برای تهیه قهوه ترجیح داده می شود.  با این حال ،مصرف روزانه ی قهوه فوری مخلوط با خامه غیر لبنی و شکر زیر سوال می رود ، برخی از تولید کنندگان اکنون قند را از مخلوط خارج می کنند و مخلوط 2 در 1 را به عنوان وایت کافز بدون قند به بازار عرضه می کنند.

اندونزی

در اندونزی اصطلاح وایت کافی یاkopi putih به دانه هایی گفته می شود که کمتر از دانه های قهوه معمولی بو داده می شوند.  با کوتاه شدن زمان حرارت، دانه های قهوه با رنگ روشن تری تولید می شود كه به آن دانه های قهوه biji kopi putih یا سفید می گویند.  دانه های وایت کافی از دانه های قهوه معمولی سخت تر و از نظر طعم متفاوت هستند.  لایت کافی در مقایسه با نمونه معمولی خود طعم مطبوع و ملایمی دارد. همچنین به دلیل زمان بو دادن کمتر ، وایت کافی غلظت بیشتری از کافئین دارد.

لبنان

وایت کافی لبنانی "kahwah bayda" (قهوة بيضاء) نوشیدنی بدون کافئین است که از آب ، آب شکوفه پرتقال تهیه می شود و در صورت تمایل با شکر شیرین می شود.  اگرچه رایج ترین جایگزین قهوه نیست ، اما گهگاه به جای قهوه (قهوه ترک) سرو می شود.  به طور سنتی تصور می شود Ahweh bayda هنگام مصرف اثر تسکین دهنده ای دارد.

ایالات متحده

در ایالات متحده ، وایت کافی ممکن است به دانه های قهوه ای که تا حد زرد شدن دانه بو داده شده است ، اشاره داشته باشد.  این دانه ها وقتی به عنوان اسپرسو آماده می شوند ، یک دانه نازک زرد رنگ تولید می کنند ، که دارای رایحه اسیدی بالایی است. وایت کافی معمولاً فقط برای تهیه نوشیدنی های اسپرسو استفاده می شود ، نه قهوه دم کرده ساده. با توجه به زمان بو دادن کمتر آنها ، قندهای طبیعی در دانه های قهوه کاراملی نمی شوند و باعث تلخی قهوه می شود. عطر و طعم وایت کافی غالباً مانند مغزها ، با اسیدیته مشخص توصیف می شود.  وایت کافی معمولاً به دلیل سخت بودن دانه های آن نسبت به قهوه معمولی، آسیاب شده خریداری می شود. خرد کردن آن حتی با استفاده از آسیاب تجاری نیز دشوار است.  به همین دلیل ، معمولاً هنگام استفاده از وایت کافی آن را درون دستگاه اسپرسو ساز تجاری می ریزد.

یمن

نوعی وایت کافی ، بومی یمن نیز وجود دارد که به پوسته آسیاب شده دانه قهوه اشاره دارد.  این شکل از قهوه نام خود را از رنگ آن گرفته و به همان روش قهوه معمولی ، فقط با افزودن برخی ادویه ها ، دم می شود.

تفاوت بین قهوه معمولی و وایت کافی

تفاوت اصلی فرآیند بو دادن ، زمان برشته شدن ، و نتیجه / طعم است.  دانه های وایت کافی در دمای پایین (100 درجه یا کمتر از متوسط تفت داده شده) برشته می شوند و برای مدت زمان بیشتری در قفسه های قهوه باقی می مانند. عطر و طعم آن اصلی ترین تفاوت بین قهوه معمولی و قهوه سفید است.  بسیاری از مشتریان که وایت کافی را خریداری می کنند، متوجه می شوند که عطر و طعم آن بی نظیر و غلیظ تر از قهوه های دیگر است.

وایت کافی به عنوان اکسیر سالم فروخته می شود زیرا در دمای پایین تری نسبت به قهوه معمولی بو داده می شود.  طرفداران ادعا می کنند که بو دادن سبک منجر به افزایش مقدار اسید کلروژنیک و همچنین مولکول های آنتی اکسیدان می شود که به ما در برابر بیماری های قلبی عروقی محافظت می کند و التهاب را کاهش می دهد.

آیا وایت کافی کافئین بیشتری دارد؟

بله ، وایت کافی به دلیل دمای پایین بو دادن و مدت زمان بو دادن ، حاوی کافئین بیشتر نسبت به قهوه ی کاملاً بو داده است.  کافئین موجود در قهوه با تراکم آن اندازه گیری می شود که بسته به مدت زمان برشته شدن دانه ها تغییر می کند.  هرچه دانه ها بیشتر برشته شوند ، چگالی آنها در قاشق چای خوری کمتر می شود و کافئین کمتری دریافت می کنید. قهوه سبک ملایم ترین عطر و طعم را دارد زیرا در کمترین زمان بو داده می شود ، اما به همین دلیل بیشترین مقدار کافئین را دارد.  وایت کافی به سختی تفت داده می شود و بنابراین متراکم ترین قهوه است و بالاترین مقدار کافئین در هر پیمانه ، تقریباً 50٪ بیشتر از قهوه کاملاً بو داده شده دارد.

مزایای نوشیدن وایت کافی

وایت کافی 50٪ کافئین بیشتری نسبت به قهوه کاملاً بو داده دارد.  این کافی عطر و طعم بسیار مغزدار دارد و به خوبی با همان کرمرها و طعم دهنده هایی که برای قهوه کاملاً بو داده استفاده میشود، ترکیب می شوند.  برخی افراد گزارش می دهند که وایت کافی طعم قهوه بیشتری نسبت به قهوه سیاه دارد.  علاوه بر کافیین موجود در آن ، وایت کافی اسید کمتری دارد و آنتی اکسیدان بیشتری را در خود نگه می دارد.  قهوه در طی فرآیند بو دادن اسیدی می شود و از آنجا که قهوه سفید تا نیمه راه بو داده می شود ، اسید کلروژنیک را که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود ، درون آن نگه داشته میشود. همچنین شناخته شده است که اسید کلروژنیک خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد ، فشار خون را کاهش می دهد و باعث کاهش وزن می شود. از دیگر مزایای وایت کافی می توان به تغییر رنگ دندان اشاره کرد زیرا تقریباً به اندازه قهوه سنتی تیره نیست.

چگونه وایت کافی درست کنیم؟

وایت کافی نسبت به قهوه کاملاً بو داده بسیار متراکم تر و همچنین سخت تر از آن برشته می شود.  به همین دلیل ، به یک آسیاب که بسیار قدرتمندتر از هر مدل خانگی است نیاز دارد.  بیشتر دستگاه های برشته کننده قهوه ، دانه های سفید قهوه را برای شما خرد می کنند تا آسیاب خود را خراب نکنید.  وایت کافی می تواند به عنوان جایگزین مختلفی از قهوه در سراسر جهان باشد.

طرز تهیه وایت کافی

-وایت کافی فوری

  1. یک قاشق چای خوری قهوه فوری را در یک وعده آب بسیار گرم حل کنید.
  2. یک فنجان شیر را در مایکروویو یا اجاق گاز گرم کنید. همچنین برای مخملی شدن آن می توانید شیر را بهم بزنید.
  3. یک وعده وایت کافی را درون شیر ریخته و بلافاصله آن را سرو کنید.

-با دستگاه قهوه ساز

  1. مقداری دانه ی تازه خرد شده وایت کافی را همراه با یک یا دو وعده اسپرسو را درون دستگاه خود بریزید.
  2. مقداری شیر را با بخار دستگاه خود گرم کنید ، اما مراقب باشید به سطح شیر آسیب نرسد. این روش به عنوان "کشش" شناخته می شود ، به این معنی که شما می توانید شیر را بدون کف لازم برای کاپوچینو گرم کنید و بخار دهید، اندازه شیر افزایش می یابد و باید براق و ابریشمی به نظر برسد.
  3. یک وعده اسپرسو را همراه با وایت کافی در یک فنجان کوچک بریزید.

نحوه مصرف از وایت کافی

بسیاری از علاقه مندان پیشنهاد می کنند شیر بادام اضافه کنید ، که به ویژه با طعم مغذی نوشیدنی ترکیب میشود. اگر مستعد ریفلاکس اسید هستید ، افزودن لبنیات می تواند گزینه خوبی برای کاهش اسیدیته بالا ناشی از تفت های سبک باشد. نحوه مصرف وایت کافی مانند تمام قهوه ها ، تا حد زیادی یک تصمیم شخصی است.

طعم وایت کافی چگونه است؟

طیف وسیعی از سلیقه ها بین مارک ها وجود دارد ، به همین دلیل هیچ راهی مطمئن وجود ندارد که بگویید یک کشور مربوطه از چه نوع دانه ی طعم دهنده ای را در ترکیبات خود استفاده می کند.  در همین راستا توصیه می شود وایت کافی را به تفکیک کشور سفارش دهید تا از مزه های مختلف دنیا لذت ببرید و مشخص کنید کدام کشور را بیشتر دوست دارید. دانه های کلمبیا و برزیل تمایل به طعم ملایم تر و مغذی تری دارند ، در حالی که دانه ی آفریقایی خوش بو تر از دانه ی اندونزی هستند.


تاریخ: 1399/08/20 04:58 ب.ظ | دفعات بازدید: 94


نظرات