ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

چای ماسالا از هندوستان می آید.ماسالا به معنی ادویه است و این یعنی با ترکیب پیچیده ای از عطر و طعم و بو، از سرزمینی آکنده از تمامی اینها سر و کار داریم. چای سیاه بر خلاف چیزی که ممکن است به نظر برسد، نوشیدنی آشنایی در سرزمین هند نبوده و پایش در قرن نوزدهم توسط استعمار بریتانیا و به ضرب و زور به هند باز شده است. هدف بریتانیا از این کار، مقابله با برتری چین در زمینه چای بود. چای اما در سرزمین هند، پس از رفتن بریتانیایی ها نیز ادامه پیدا کرد. از یک سو کشت آن به طور گسترده رواج داده شد و تا امروز نیز ادامه پیدا کرده و از سویی دیگر، مصرف آن در فرهنگ عمومی هند رسوخ کرد و ماندگار شد. سرنوشت چای اما پیچیده تر بود و در هندوستان به اشکال گوناگونی درآمد. یکی از نوشیدنی هایی که از برخورد و ترکیب چای سیاه با فرهنگ غذایی هند به وجود آمد چای ماسالا بود. چای ماسالا ترکیب متنوع، گوناگون و دلپذیری از چای سیاه، شیر و انواع ادویه های مختلف است. امروزه مصرف این نوشیدنی در هند عمومیت بسیاری یافته و در مناطق مختلف در ساعات متفاوتی از روز نوشیده می شود.

چای ماسالا

واقعیت این است که هرچه بیشتر در پی ترکیب اصیل چای ماسالای هندی بگردید، کمتر خواهید یافت! مانند بسیاری از غذاها و نوشیدنی های سنتی -به ویژه در مورد ادویه ها و چاشنی ها- تفاوت ها و تغییرها از منطقه به منطقه، شهر به شهر، محله به محله و حتی خانه به خانه اتفاق می افتند و ممکن است در میان این گوناگونی، ترکیباتی پیدا کنید که بسیار دور از هم قرار گرفته اند. اما شاید بتوان گفت که به طور کلی (و نه دقیقا!) چهار ماده اولیه اساسی وجود دارد که چای ماسالای هندی را تشکیل می دهند.

  • 1. چای سیاه
  • 2. شیر
  • 3. ادویه جات
  • 4. شیرین کننده

طرز تهیه چای ماسالا

چه نوع چای برای درست کردن ماسالا مناسب است؟

سلیقه البته در اولویت قرار دارد. ولی عموما چای سیاه خوش عطر و دیر دم، با طعم و مزه قوی استفاده می شود تا در ترکیبی پر از ادویه های رنگ و وارنگ مزه اش احساس شود. در خود هند، انواع چای آسام و دارجلینگ برای درست کردن ماسالا محبوبیت دارند. اما انواع بسیار مختلف دیگر و ترکیبات گوناگونی از همه اینها نیز بطور گسترده استفاده می شوند. باید به این نکته توجه داشت که با وجود اینکه نیمی از نام این نوشیدنی را کلمه "چای" اشغال کرده است ولی حقیقت این است که این گیاه یکی از ترکیبات متنوع این فرآورده است و هماهنگی آن با دیگر اجزا و نیز مطبوع بودن طعم برای ذائقه مصرف کننده اهمیت زیادی دارد.

چای ماسالا

کدام ادویه ها برای درست کردن چای ماسالا استفاده می شوند؟

چای فروشان خیابانی که در هندوستان در هر گوشه ای می توانید بساط آن ها را پیدا کنید "چای والا" نام دارند. به جرات می توان گفت که هر چای والا، ترکیب ویژه خود را در درست کردن ماسالا دارد. همان طور که اشاره شد، انعطاف زیادی در این مورد وجود دارد. احتمالا چند مورد ادویه وجود داشته باشند که در بین دستورالعمل های مختلف بیشتر به چشم بخورند. زنجبیل، هل، دارچین، میخک، بادیان ستاره ای، زیره، رازیانه و جوز هندی. اگر سر و کله انواع دانه های معطر فلفل نیز در برخی موارد پیدا شد، تعجب نکنید.

چای ماسالا چگونه

طرز تهیه چای ماسالا به روش سنتی 

1. قبل از همه، ادویه ها را به میزانی که در نظر دارید، تهیه کنید. اگر بخواهیم میزانی حدودی از ادویه های مورد نیاز درنظر داشته باشیم، به ازای دو لیوان آب، دو لیوان شیر، 4 عدد میخک، دو تا سه عدد هل، یک الی دو بند انگشت چوب دارچین، زنجبیل تر در حدود یک الی دو قاشق چای خوری و دو قاشق چای خوری چای خشک می تواند مناسب باشد. گرچه این میزان ها به راحتی قابل تغییر هستند.

2. ادویه ها را بسابید (یا در مورد زنجبیل و هل، لِه کنید)  انواع هاون یا آسیاب های خانگی می توانند در زمینه کارایی داشته باشند. البته ممکن است برخی ادویه ها همچون دارچین نیاز به خرد شدن زیاد نداشته باشند و یا خرد کردن آن ها با ابزار خانگی چندان راحت نباشد. میزان خرد کردن نیز بسته به سلیقه شماست فقط باید در نظر داشته باشید که معمولا آزاد شدن طعم ادویه در اثر خرد کردن بیشتر می شود. 

3. چای خود را در آب دم کنید. میزان دم شدن بسته به سلیقه شماست. در برخی نقاط چای را چند دقیقه می جوشانند تا مزه تلخی به خوبی حس شود و برخی دیگر، این مرحله رافقط در حدی که چای شروع به رنگ دادن نماید، ادامه می دهند

4. همزمان با دم کردن چای، ادویه ها را در آب بجوشانید. برخی، این دو گروه را به همراه هم می جوشانند. مخصوصا اگر در نظر داشته باشند که چای را زیاد روی حرارت نگه دارند. معمولا 3 الی 5 دقیقه برای جوشاندن کافی خواهد بود.

5. شیر و ادویه ها را به چای اضافه کنید. شیرین کننده هایی نظیر شکر، عسل یا نبات نیز بنا به میل شما در این مرحله باید اضافه می شوند.

6. مخلوط را دو الی سه دقیقه هم بزنید تا شیر کمی غلیظ تر شود. برخی عقیده دارند این مرحله باید به اندازه ای ادامه پیدا کند که بوی شیر احساس نشود. این هم از نکات اختیاری در درست کردن چای ماسالا است. 

7. جوشانده را صاف نمایید و داخل لیوان یا فنجان سرو کنید.

چای ماسالا اصل

اولین بار که این مخلوط را درست کردید، به ترکیب طعم و مزه ها دقت کنید. برای دفعات آینده می توانید به دلخواه خود مقادیر را کم یا زیاد کنید. اگر چای خود را رقیق تر دوست دارید، می توانید به میزان آب آن افزوده و مقدار شیر را کم کنید. همچنین اگر به غلظت بیشتر نوشیدنی و یا طعم شیر علاقه دارید می توانید نسبت شیر را افزایش دهید یا حتی ادویه ها و نیز چای خشک را مستقیما در شیر بجوشانید. به میزان شیرینی دلخواه خود نیز دقت کنید. اگر علاقه به اضافه کردن ادویه دیگری داشتید، بهتر است این ادویه خاصیت گرمی داشته باشد.

روشی دیگر برای درست کردن چای ماسالا

روش ساده تر (مخصوصا اگر مصرفتان زیاد و روزمره خواهد بود) این است که ادویه ها را بسابید و آماده داشته باشید. هر زمان که چای دم کردید، شیر و ادویه را به لیوان چای تان اضافه کنید. می توانید این روش را نیز امتحان کنید. نتیجه لزوما متفاوت با حالت اول نخواهد بود. البته واضح است که ادویه ها در این حالت کمتر می جوشند و دم می کشند ولی ممکن است میزان عطر و طعم، نزدیکی بیشتری به ذائقه شما داشته باشد و البته ساده تر بودن این روش نیز می تواند جذابیت داشته باشد.

خواص چای ماسالا

چای ماسالای آماده بسیط

در سراسر جهان انواع چای ماسالای فوری با ترکیبات گوناگون تولید می شوند. درواقع همان کاری که در روش قبلی درمورد آسیاب کردن و نگه داشتن ادویه ها توضیح دادیم به شکل صنعتی انجام می شود. چای ماسالای بسیط با استفاده از بهترین ادویه ها تولید می شود و فرآیند تهیه و آسیاب هریک از آن ها به دقت در خود مجموعه انجام می شود.  ترکیب چای ماسالای بسیط با توجه به تجربه و شناخت سالیان از ذائقه مشتریان و نیز تجربیات فراوان در هماهنگ سازی عطر و طعم ادویه های مختلف انتخاب شده و خوشبختانه از اقبال خوب همراهان همیشگی ما نیز برخوردار بوده است. دارچین، زنجبیل، هل، بادیان ستاره ای، زیره، جوز هندی و میخک از جمله ادویه های استفاده شده در چای ماسالای بسیط هستند. تمایز این محصول خاص در ادویه های ویژه ای است که هریک، از طریق بهترین تولید کنندگان و نیز وارد کنندگان تهیه شده اند و البته آسیاب و ترکیب دقیق ادویه ها در خود مجموعه بسیط است که کیفیتی خاص را فراهم می کند. البته در کنار طعم و مزه بی نظیر، خواص مفید این نوشیدنی را نیز نباید از نظر دور داشت.

چای ماسالا بسیط

طریقه مصرف چای ماسالای بسیط

- ابتدا شیر را به میزانی که در نظر دارید مصرف کنید، داغ کنید و بجوشانید. جوشاندن برای 2 الی 3 دقیقه کافی خواهد بود.

- پودر موجود در بسته چای ماسالای بسیط را به میزان حدود 2 الی 4 قاشق چای خوری به ازای هر لیوان داخل شیر حل کنید. 

- چای شما برای مصرف آماده است.

نکات استفاده:

با استفاده از شیر، ماسالای شما بافت و طعم مطبوعی خواهد داشت ولی اگر غلظت آن با توجه به ذائقه شما زیاد است، می توانید با افزودن آب، غلظت را کمتر کنید. برخی حتی ممکن است ترجیح بدهند صرفا از آب استفاده کنند. در هر صورت باید از آب جوش استفاده کنید. با یک بار امتحان، میزان پودر و همچنین شیر یا آب مطبوع خود را درخواهید یافت.

خواص چای ماسالا

• ادویه هایی که در چای ماسالا استفاده شده، همگی خاصیت گرمی دارند.

• چای ماسالا تاثیر بسیار قابل توجهی روی سیستم ایمنی بدن دارد و آن را تقویت می کند. میخک، دارچین و زنجبیل استفاده شده نیز به طور خاص، تاثیر التیام بخشی درمورد سرماخوردگی دارند.

• ماسالا خاصیت ضد التهاب و همچنین بهبود عملکرد دستگاه گوارش را دارد.

• میخک و دارچین در تنظیم میزان قند خون موثر هستند.

• چای ماسالا تاثیر زیای روی شادابی پوست، مو و زیبایی دارد.

• آرام بخشی و خاصیت ضد اضطراب نیز از جمله خواص این نوشیدنی است

چای ماسالای درجه یک

چای ماسالا با ترکیبات متنوع خود، اقبالِ جهانی بسیار گسترده ای یافته و در بسیاری از کافه های سراسر جهان سرو می شود. پودرهای آماده چای ماسالا نیز در خیلی جاها تولید می شوند و در دسترس قرار دارند. چای ماسالای بسیط، به سادگی در دسترس شما قرار دارد و می توانید طعم واقعی ماسالا را با این محصول به راحتی امتحان کنید. چای ماسالا از جمله نوشیدنی هایی است که در کنار عطر و طعم بی نظیر و لذت بخش، خواص مفید بسیاری دارد و می توانید با خیال آسوده این نوشیدنی را در برنامه روزانه خود برای صبحانه و میان وعده ها یا اوقات استراحت و دور همی ها و... بگنجانید.

مزایای چای ماسالا


تاریخ: 1399/08/10 11:15 ب.ظ | دفعات بازدید: 618


نظرات