ورود ثبت نام 0 سبد خرید
پشتیبانی و مشاوره - 04432220581

چای ماسالا چیست ؟چای ماسالای بسیط (چای با ادویه مخلوط) نوشیدنی است که با جوشاندن چای سیاه در شیر و آب با مخلوطی از گیاهان معطر و ادویه تهیه می شود. این نوشیدنی که از هند سرچشمه می گیرد، محبوبیت جهانی پیدا کرده و در بسیاری از قهوه خانه ها و چایخانه ها به یک ویژگی مهم تبدیل شده است. برخلاف بسیاری از چای ها، که در آب جوش دم میکشند و سپس به آن شیر اضافه میشود، چای ماسالا سنتی اغلب مستقیماً در شیر دم می شود. اگرچه به طور سنتی به عنوان جوشانده هل سبز، چوب دارچین، میخک آسیاب شده، زنجبیل ساییده شده و دانه سیاه فلفل سیاه همراه با برگهای چای سیاه تهیه می شود، اما نسخه های کیسه ای این چای برای تزریق مخلوط پودر فوری و کنسانتره است.

تاریخچه ی چای ماسالا

اصطلاح "چای" از کلمه هندوستانی "chai" نشأت گرفته است که از کلمه چینی cha گرفته شده است. در انگلیسی ، این چای ادویه دار معمولاً به عنوانmasala chai یا به سادگی chai خوانده می شود ،تعداد زیادی قهوه خانه از اصطلاح chai latte یا chai tea latte (برای این چای که همراه شیر تهیه میشود) استفاده میکنند، دقیقاً مانند نمونه ای که برای تهیه لاته استفاده می شود، اما به جای اسپرسو یک چای ادویه دار غلیظ مخلوط می شود. تا سال 1994 ، این اصطلاح در صحنه قهوه خانه های ایالات متحده هم شایع شد.

گیاهان چای از زمان باستان در منطقه آسام به صورت وحشی رشد کرده اند، اما از نظر تاریخی، هندی ها به چای به عنوان یک داروی گیاهی نگاه می کردند نه به عنوان یک نوشیدنی تفریحی. برخی از مخلوط ادویه چای ماسالا یا کاراها و کشایام (Kha-shā-yam) که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند ، از متن های آیورودا باستان گرفته شده اند. در دهه 1830، شرکت انگلیسی هند شرقی نگران انحصار چای چینی بود که بیشتر تجارت چین را تشکیل می داد، در انگلیس حدود یک پوند (از نظر وزن) در سال چای چینی مصرف میشد. استعمارگران انگلیسی متوجه وجود گیاهان چای آسامی شده بودند و شروع به کشت مزارع چای به صورت محلی کردند.

در سال 1870، بیش از 90٪ از چای مصرف شده در انگلیس هنوز چینی بود، اما تا سال 1900، این میزان به 10٪ کاهش یافت، که عمدتا با جانشینی چای رشد یافته در هند انگلیسی (50٪) و سیلان انگلیسی-سریلانکای امروزی (33٪) همراه بود. با این حال، تا زمان تبلیغات انجمن چای هند (متعلق به انگلیس) در اوایل قرن 20 ، مصرف چای سیاه در هند متعلق به انگلیس کم بود، با تبلیغ رسمی چای در حالت انگلیسی (با مقدار کمی شیر و شکر) به پیشرفت این صنعت افزوده شد. انجمن چای هند در ابتدا تمایل به فروش مستقل با افزودن ادویه و شیر و شکر را تأیید نکرد، بنابراین از استفاده آنها همراه با برگ چای در هر حجم مایع کاسته شد. با این حال، چای ماسالا به شکل امروزی خود کاملاً به عنوان یک نوشیدنی محبوب شناخته شده است

روش تهیه چای ماسالا

دستور العمل یا روش تهیه چای ماسالا ثابت نیست و بسیاری از خانواده ها نسخه های خاص خود را از چای تهیه می کنند. بیشتر چای ها حاوی کافئین هستند، و به طور معمول با یک سوم قهوه (اگر با پایه چای سیاه درست شود) تهیه میشود. برگ این چای به اندازه کافی در آب گرم شیب دار می شود تا طعم و مزه شدید، و در حالت ایده آل بدون تلخی، از آن خارج شود.

ساده ترین روش سنتی تهیه چای ماسالا از طریق جوشاندن مخلوط شیر و آب با برگ چای، شیرین کننده ها و ادویه جات است.  بازارهای هند در سراسر جهان مارک های مختلف چای ماسالا، را برای این منظور می فروشند، اگرچه بسیاری از خانوارها یا فروشندگان چای، قبل از سرو ماسالا، چای را صاف میکنند، اما این روش ممکن است با توجه به سلیقه یا عادت محلی متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از خانوارها ممکن است در ابتدا همه مواد را ترکیب کنند، مخلوط را به جوش آورند، سپس بلافاصله صاف کرده و سرو کنند. دیگران ممکن است مخلوط را برای مدت طولانی تر بجوشانند یا با جوشاندن برگهای چای شروع کنند و فقط ادویه ها را در انتهای به آن اضافه کنند (یا بالعکس).

 یک روش معمول Maharashtrian برای تهیه یک فنجان چای این است که ابتدا نیمی از فنجان آب و یک دوم فنجان شیر را در قابلمه روی حرارت ترکیب کنید، در این مرحله یا بعد از آن شکر اضافه کنید و سپس زنجبیل در مخلوط رنده شده و به دنبال آن یک "چای ماسالا بسیط" اضافه می شود.  اگرچه مواد تشکیل دهنده ممکن است از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد، "چای ماسالا" معمولاً شامل زنجبیل خرد شده، هل خرد شده، لیمو، میخک و دارچین است.

در روش های مختلف پس از جوشاندن مخلوط زنجبیل، هل، لیمو، میخک و دارچین، یک قاشق چای خوری چای سیاه به آن اضافه می شود.  سپس چای بلافاصله از روی حرارت برداشته می شود، روی آن را می پوشانند و اجازه می دهند حدود 10 دقیقه بماند تا چای سیاه به داخل چای دم بکشد. سپس چای را صاف کرده و سرو می کنند. به دلیل دامنه وسیعی از تغییرات احتمالی، چای ماسالا را می توان  یک نوع چای در نظر گرفت. با این حال، چای ماسالای بسیط دارای پنج جز اساسی است که تقریباً همیشه وجود دارد: آب ، برگ چای ، شیر ، شکر و زنجبیل.

-چای

چای پایه معمولاً یک چای سیاه قوی مانند چای آسام است، بنابراین ادویه ها و شیرین کننده ها بر طعم آن چیره نمی شوند.  معمولاً از نوع خاصی از چای آسام به نام mamri استفاده می شود. چای مامری به روشی خاص رشد یافته است که در مقابل چای "برگ گرانول" ارزان است، با این حال، اهالی هند از طیف گسترده ای از چای ها برای تهیه چای استفاده می کنند. بیشتر چای ها در هند با چای سیاه و قوی دم می شوند، اما چای کشمیری با چای باروت دم می شود.

-شیر

 به طور سنتی در هند، از شیر بوفالو برای تهیه چای استفاده می شود. برخی از افراد دوست دارند از شیر غلیظ شده ی شیرین شده در چای ماسالا خود استفاده کنند تا دو برابر شیرین باشد. اما برای کسانی که ترجیح می دهند چای بدون شیر بنوشند، این قسمت با آب جایگزین می شود.

-ادویه ها

چای ماسالای سنتی نوشیدنی ادویه داری است که با نسبت های مختلف ادویه های گرم کننده دم می شود. مخلوط ادویه، که "کارا" نامیده می شود، از پایه زنجبیل ساییده شده و هل سبز تهیه میشود. ادویه های دیگری از جمله یک یا چند دارچین، انیسون ستاره ای، دانه های رازیانه، دانه فلفل، جوز هندی، میخک، دانه های هل، ریشه زنجبیل، عسل، وانیل و سایر ادویه جات معمولاً به این "کارا" اضافه می شوند. در دنیای غرب، استفاده از فلفل دلمه ای، برای جایگزینی یا تکمیل دارچین و میخک، معمول است. به طور سنتی ، هل و زنجبیل رایحه اصلی است که با ادویه های دیگر مانند میخک یا فلفل سیاه تکمیل می شود. میخک و فلفل سیاه عطر و طعم بیشتری می بخشند. استفاده از میخک در سراسر هند رایج و محبوب است.

ترکیب سنتی ادویه جات اغلب از نظر آب و هوا و منطقه در جنوب و جنوب غربی آسیا متفاوت است. به عنوان مثال، در هند غربی، از میخک و فلفل سیاه به طور صریح اجتناب می شود و از گیاه لیموترش غالباً و گاهی زعفران استفاده می شود. به طور معمول در بوپال، کمی نمک هم به آن اضافه می شود. از دیگر ترکیبات احتمالی این محصول می توان به جوز هندی، گرز، هل سیاه، چیلی، گشنیز، طعم دهنده گل رز (جایی که گلبرگ های گل رز همراه با چای برگ شل می جوشند) یا ریشه شیرین بیان اشاره کرد. مقدار کمی زیره سبز نیز توسط برخی افراد ترجیح داده می شود.

-شیرین کننده ها

از شکر سفید ساده، شکر دمرا، سایر قندهای قهوه ای، قندهای نخل یا نارگیل ، شربت یا عسل استفاده می شود.  از jaggery به عنوان شیرین کننده بیشتر در مناطق روستایی هند استفاده می شود. در حالی که برخی چای شیرین نشده را ترجیح می دهند، برخی به جای شکر عطر و طعم ادویه ها را افزایش می دهد. و در برخی دستورها حداکثر سه قاشق غذاخوری شکر در سه و نیم فنجان چای استفاده می شود،  شکر معمولاً متناسب با نوشیدنی اضافه می شود.

مزایای چای ماسالا بسیط

"برای شروع روز خود یک فنجان چای ماسالای بسیط تهیه کنید"

چای ماسالا بسیط!  این اسم برای بهتر شدن صبح کسی که عاشق چای است کافیست.  در اینجا ما مزایای متعددی داریم،

1. هضم را بهبود می بخشد: درست مثل بسیاری از معجون های گرم، چای ماسالا بسیط برای تنظیم سیستم هضم و سلامت روده بسیار عالی است. ادویه های قوی مانند زنجبیل و فلفل سیاه تا حد زیادی مسئول این امر هستند، زیرا به تولید آنزیم های گوارشی کمک می کنند که به عنوان کاتالیزور برای تسریع روند هضم و تجزیه چربی ها و پروتئین ها عمل می کنند.

2. گفته می شود چای ماسالا بسیط دارای خواص ضد التهابی است که با افزایش گردش خون باعث تسکین دردهای شدید می شود و سلول های خونی غنی از اکسیژن را به مناطق دردناک منتقل می کند و علائم را تسکین می دهد.

3. حالت تهوع را کاهش می دهد: زنجبیل یک ماده محبوب است که برای رفع حالت تهوع در دوران بارداری شناخته می شود و همچنین بیماری های شایع را درمان می کند.

4. سلامت قلب را بهبود می بخشد: بسیاری از مطالعات نشان داده اند که دارچین، ماده ای بسیار رایج در چای ماسالا، می تواند به کاهش کلسترول بد خون و فشار خون کمک کند، بنابراین سلامت کلی قلب را بهبود می بخشد.

5. ماده دیگری که در چای ماسالای بسیط استفاده می شود میخک است. به عنوان مسکن به طور گسترده ای استفاده می شود زیرا التهاب را کاهش می دهد.

6. سیستم ایمنی را تقویت می کند

چای ماسالای بسیط از آنجا که حاوی دارچین و گل میخک است برای سیستم ایمنی بدن مفید است. هنگامی که این دو ادویه با هم استفاده می شوند، این دو ترکیب اثر دارویی یکدیگر را تقویت می کنند.  نقش هم افزایی آنها خط دفاعی ایجاد می کند که اجازه می دهد سیستم ایمنی بدن عفونت ها را تضعیف کند. می توان استدلال کرد که چای ماسالای بسیط کیفیت دارویی دارد.

7. حاوی آنتی اکسیدان است

چای سیاه ماده اصلی چای ماسالا است و دارای خواص ضد اکسید کنندگی قدرتمندی است.  استفاده از میخک در این نوشیدنی به طور طبیعی با سطح کلسترول بالا مبارزه می کند. این به نوبه خود باعث کاهش تشکیل پلاک هایی می شود که باعث انسداد عروق و بیماری های قلبی می شوند.  مواد تشکیل دهنده چای ماسالای بسیط فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند.

8. از سرطان جلوگیری می کند

یک تحقیق در دست بررسی نشان داده است که خواص ضد اکسید کننده قوی چای ماسالای بسیط می تواند از سرطان جلوگیری کند. مطالعات روی دارچین، زنجبیل و هل ثابت می کند که می توانند از سرطان جلوگیری کنند.

9. سطح انرژی شما را افزایش می دهد

 ماده اصلی سازنده انواع چای ماسالا چای سیاه است که حاوی مقادیر زیادی کافئین است.  مطالعات نشان داده است که کافئین به طور طبیعی سطح انرژی فرد را افزایش می دهد. در حالی که کافئین عوارض جانبی کمی دارد، ادویه های دیگر موجود در چای ماسالا با هم کار می کنند تا تعادل ایجاد کنند. عطر و طعم قوی چای ماسالای بسیط، همراه با مقدار کافی کافئین، انرژی شما را برای شروع روز خود فراهم میکند. این یک محرک سالم و طبیعی است که می توانید آن را بدون هیچ گونه عوارض جانبی بنوشید.

-مزیت شیمیایی یک رژیم غذایی کامل، اغلب به مواد شیمیایی گیاهی مانند ترپنوئیدها و پلی‌فنول ها موجود در میوه ها، سبزیجات و غلات نسبت داده می شود. ادویه جات که تمرکز بالایی در این گروه از داروهای بالقوه درمانی دارند، تا همین اواخر توجه یکسانی را به خود جلب نکرده اند. بسیاری از ادویه جات، از جمله هل، دارچین، فلفل سیاه، میخک و زنجبیل، به عنوان عوامل پیشگیری کننده شیمیایی و درمانی در سرطان نوید داده اند. در شرایط in vitro و in vivo ، هر یک از این ترکیبات خاصیت ضد التهابی و ضد توموری قوی نشان داده اند. بنابراین ، چای ماسالا، که ترکیبی از تمام ادویه های فوق الذکر را شامل می شود، وسیله لذت بخشی برای پیشگیری شیمیایی است.

تابستان ، پاییز، زمستان یا بهار ، مهم نیست که چه فصلی باشد، چای یک نوشیدنی ثابت برای بسیاری از مردم هند است. نوشیدن یک فنجان چای داغ در اوایل روز، صبح ما را روشنی و طراوت می بخشد. انواع مختلفی از چای وجود دارد که می توان از بین آنها انتخاب کرد و بهترین قسمت این است که هر نوع چای مزایای فراوانی دارد. چای علاوه بر اینکه یکی از ساده ترین نوشیدنی ها برای تهیه در خانه است، تعادل کاملی از خوشمزگی و سلامت است.

در حالی که چای سبز مملو از آنتی اکسیدان ها، پلی فنول ها و فلاونوئیدها است که به تقویت ایمنی کمک می کنند، چای سیاه با طعم قوی و مشخص آن غنی از کافئین و تئوفیلین است که می تواند شما را سرحال و با انرژی نگه دارد. چای سیاه همچنین دارای پلی فنول است که به محافظت از سلول ها و DNA ما در برابر هرگونه آسیب کمک می کند. چای ماسالا، برترین چای مورد علاقه هند که از بین دیگر نوع چای ها اررش بیشتری دارد برای آرامش میلیون ها دوستدار چای در میان یک روز پرتلاطم یا عجله صبحگاهی کافی است.

چای ماسالا به دلیل طعم و عطر زیاد آن در هند بسیار محبوب است.  این باور عمومی وجود دارد که یک فنجان چای ماسالا می تواند از انواع بیماری ها جلوگیری کرده و سلامتی شما را حفظ کند. چای ماسالای بسیط مخلوطی از چندین ماده از جمله هل ، زنجبیل ، دارچین ، فلفل سیاه و دارچین است.  هر تولید کننده و متخصص چای ترکیبی اگر مواد تشکیل دهنده چای ماسالا را در اختیار داشته باشد، به این معنی نخواهد بود که هر دو فنجان چای ماسالا یکسان خواهد بود. فقط همانطور که گفته شد، مواد اساسی آن ثابت باقی می مانند.

مصرف چای در شبه قاره هند

چای ماسالا یک نوشیدنی بسیار محبوب در شبه قاره هند (هند ، پاکستان ، بنگلادش ، نپال و سریلانکا) است. در کلان شهر بمبئی ، دکه های چای کنار جاده فنجان های کوچکتر چای را با هزینه ی کمتری سرو می کنند که از آن به عنوان "Cutting Chai" نام برده میشود، اصطلاح "Cutting" به معنی "برش" فنجان کامل به دو قسمت برای کاهش هزینه آن است، یک فنجان نیمه چای در سال 2020، بین 6 تا 10 پوند متفاوت است- و یک فنجان کامل 10 تا 20 پوند میباشد.

چای ماسالا نوشیدنی ای است که به شدت در میان خانوارهای جنوب آسیا مصرف می شود. این در حالیست که اکثر مردم دوست دارند آن را صبح و همراه با صبحانه مصرف کنند، همچنین به هر میهمان که ملاقات می کند نیز ارائه می شود. با افزایش تقاضا، بسیاری از شرکت های نوپا در هند از غرفه های چای سازی به عنوان یک فرصت مناسب تجاری استفاده کرده اند. در حال حاضر تعداد زیادی زنجیره غذایی بزرگتر وجود دارد که "Masala Chai" را به همراه تنقلات سبک سرو می کنند و همچنین در محیط اداری و دانشگاهی نیز تشکیل شده اند.

مصرف فراتر از شبه قاره هند

با گسترش محبوبیت چای ماسالا در سراسر جهان، ماهیت آن از جهات مختلف تغییر کرده است. چای ماسالا در شرق آفریقا، به ویژه در ساحل، محبوب است. همچنین در امارات، قطر، کویت و عربستان سعودی بسیار محبوب است. اما به صورت محلی با نام چای کرک (karak tea) یا شای كرك (chai karak) شناخته می شود. چای سرد، به عنوان جایگزینی قالب برای چای داغ است. چندین نوع نوشیدنی "چای(chai)" سرد در ایالات متحده محبوب شده اند. این پیچیدگی ها از یک چای سرد ساده و ادویه دار بدون شیر گرفته، تا چای ادویه دار همراه با یخ و شیر (یا خامه بدون مواد لبنی) که در مخلوط کن مخلوط شده و بر روی آن خامه زده شده استفاده میکنند، متفاوت است. در اصل کاملا با نسخه اصلی یک نوشیدنی گرم متفاوت است.

در فرهنگ های غربی، بسیاری از سوپرمارکت های غربی کیسه های چای ارائه می دهند که حاوی مجموعه ای از ادویه جات زمینی است که نیاز به جوشاندن در آب گرم دارد. برخی از سوپرمارکت های آمریکایی نیز بطری های "ادویه چای" را در کنار گیاهان خشک و سایر ادویه های خود می‌فروشند.  برخلاف مخلوط ادویه های هند، ترکیبات آمریکایی معمولاً از ادویه های پودر شده و گاهی شکر تهیه می شوند(همچنین طعم کاسیا به عنوان طعم غالب است). این مخلوط را می توان لحظه آخر به یک فنجان چای که از قبل دم شده است اضافه کرد، زیرا نیازی به صاف کردن مواد جامد نیست. سازگاری غربی چای، یا چای لاته، طعم سبک و شیرین تری نسبت به نسخه گیاهی و تند آن در هند دارد.

در طول دهه ها، با افزودن ادویه های مخصوص به چای و تهیه معجونی کاملاً جدید، به این نوشیدنی تسکین دهنده تغییر شکل داده شد. و این ادویه ها منجر به یک چای ماسالای خوشمزه شدند. انواع غیر چای ممکن است با چای های گیاهی یا نوشیدنی یربای(yerba) آمریکای جنوبی تهیه شود. برخی از قهوه خانه ها در ایالات متحده نسخه ای از چای ماسالا را با اسپرسو ترکیب می کنند، اما این نوشیدنی هیچ نام شناخته شده جهانی ندارد.  این اختراع به طور تصادفی در اواخر دهه 1990 توسط زنی که یک چای لاته برای یک آمریکایی درست میکرد، در کاونت گاردن انگلیس اختراع شد. او به اشتباه درون چای، اسپرسو ریخت و آن فرد تصمیم گرفت آن را امتحان کند. فرد آمریکایی آن را خوشمزه می پنداشت و سالها هر جا سفر می کرد آن را سفارش می داد.

اکنون "java chai" ، "red eye chai" ، "turbochaiger" ، "chai charger" ، "tough man chai" و "dirty chai" آن چای مورد علاقه آمریکایی نامیده می شود. با این وجود ، علی رغم استفاده معمول در بسیاری از مناطق برای استفاده از اصطلاح "لاته" به عنوان مخفف "caffe latte" ("کافه لاته") ، اصطلاح "چای لاته" به طور کلی به معنای وجود قهوه در نوشیدنی نیست.


تاریخ: 1399/08/10 11:15 ب.ظ | دفعات بازدید: 105


نظرات